Zaměstnání v českých oborech s sebou přináší, kromě jiného, až deseti tisícové rozdíly v měsíčních výplatách. Jak si ale všiml deník Mladá fronta Dnes (MfD), který srovnání uvedl, trendy se moc nemění. Nejlepší peníze totiž stále dostávají počítačoví odborníci a analytici. MfD uvedla, že více než třetina absolventů Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze z roku 2011 dostala nástupní plat mezi 24 až 30 tisíci korunami. A nejvyšší mzdy mají absolventi Fakulty informatiky a statistiky VŠE, kteří ostatním fakultám o dost utíkají. Téměř 40 procent loňských absolventů uvádí nástupní plat 30 až 40 tisíc korun, o čemž se studentům většiny ostatních škol, hlavně netechnických, může jenom zdát.

Platy absolventů nejznámější české vysoké ekonomické školy jsou podle průzkumu mezi českými zaměstnavateli nadprůměrné. A data potvrzují podle deníku i šetření specializované agentury Trexima. Ta uvedla, že nejvyšší mzdy mají analytici výpočetních systémů – zhruba 38 tisíc korun, nejnižší učitelky mateřských škol. Studie mapující hrubé platy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců do 30 let dále říká, že analytiky následují programátoři, účetní specialisté, lékárníci, bankovní poradci, ekonomové, matematici, strojní inženýři, personalisté, pojišťovací agenti a finanční zprostředkovatelé. Na druhou stranu ale podle MfD mají absolventi Národohospodářské fakulty VŠE ve srovnání s ostatními fakultami VŠE platy nejnižší. Pouze 17,8 procenta jich dosáhlo přes 30 tisíc korun.

Deník uvádí, že průzkum platů a zkušeností z pracovního trhu absolventů lze nalézt i na stránkách jiných vysokých škol – například Masarykovy univerzity v Brně. Z průzkumu Reflex 2010, který zpracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, plyne, že čtyři až pět let po absolvování studia mají absolventi Fakulty informatiky a statistiky VŠE 53 558 korun měsíčně a Fakulty informatiky Masarykovy univerzity 42 128 korun. Oproti tomu třeba učitelé z Karlovy univerzity se po pěti letech po škole dostanou zhruba na půlku platu informatika. Pokud nastoupí do soukromé školy, mohou se přiblížit i 30 tisícům hrubého měsíčně, ale ve státních školách zůstávají i pod hranicí dvaceti tisíc.

Závratný rozdíl v příjmech není ani u vysokoškolských učitelů. Pro porovnání - středoškolští učitelé mají v průměru 20 161 korun a v mateřských školách 14 251 korun. K tomu musí ženy počítat s ještě nižšími příjmy, protože v Česku podle statistik berou až o 26 procent méně než muži.

-red-

Deset nejlépe placených oborů

Pořadí
Povolání
Mzda v Kč
1. Inženýři elektronických komunikací včetně radiokomunikací 61 016
2. Specialisté počítačových sítí (kromě správců) 55 735
3. Specialisté v oblasti práva a příbuzných oborech 47 361
4. Systémoví analytici 47 244
5. Lékaři specialisté 46 050
6. Návrháři a správci databází 45 985
7. Specialisté v obl. matematiky, statistiky, pojistné matematiky 44 705
8. Specialisté v oblasti testování softwaru, příbuzní pracovníci 41 705
9. Programátoři počítačových aplikací 40 864
10. Důlní a hutní inženýři a specialisté v příbuzných oborech 40 285
Zdroj: MfD, Trexima, medián hrubé mzdy v roce 2011

Měli by být rozdíly v měsíčních výplatách mezi obory ekonomiky menší nebo větší? Co si o tom myslíte?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit