Zhruba polovinu trhu agenturního zaměstnávání v České republice tvoří černý trh. Důvodem je přidělování pracovníků do firem na základě dohody o provedení práce, smlouvy o dílo nebo přes takzvaný švarcsystém. Velký dopad má také vyplácení části mzdy v cestovních náhradách nebo dietách. Stát tak kvůli tomu přichází až o šest miliard korun ročně. Uvedla to Česká televize.

ČT citovala prezidentku Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslavu Rezlerovou, podle které bylo v roce 2011 v ČR prostřednictvím agentur práce zaměstnáno 161 tisíc lidí. Přes členské agentury asociace z toho bylo zaměstnáno 71 tisíc. Letos by se měl jejich počet zvýšit na 85 tisíc. Rezlerová v ČT uvedla, že je nyní zná trend, kdy se v některých sektorech velcí zaměstnavatelé snaží vyměnit tzv. „černou“ pracovní sílu, tedy lidi, které zaměstnávají jakoby jiným způsobem než přes pracovní smlouvy, za skutečné pracovní smlouvy. A dost často to jde prý přes agenturní zaměstnávání.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček uvedl, že v Česku je nyní 1 658 agentur práce. Jde o vysoké číslo Podle Juříčka je v tuzemsku navíc velký podíl personálních agentur, které se nechovají korektně. Snaha o redukci počtu agentur zpřísněním podmínek pro jejich podnikání měla ale negativní dopad na ty poctivé, ale i na uživatele. "Nepodařilo se oddělit zrno od plev," podotkl pro ČT.

Svaz nyní spolupracuje s asociací jak na sestavení tzv. blacklistu nekorektně pracujících agentur, tak i na řešení zrušení zákazu dočasného přidělování osob se zdravotním postižením a cizinců ze zemí mimo EU, což negativně doléhá na tuzemské zaměstnavatele. Platí ale, že firmám, které zaměstnávají lidi na základě takzvaného švarcsystému, hrozí pokuty až do deseti milionů korun. Každý, kdo se pohybuje ve švarcsystému, se sám vystavuje pokutě až sto tisíc korun. ČT upřesnila, že jde o systém zaměstnávání, kdy se člověk před úřady sice tváří jako samostatně výdělečně činná osoba, ve skutečnosti ale jeho práce odpovídá pracovněprávnímu vztahu.

-pda-

Zlepšilo se podle vás skutečně vnímání černého zaměstnávání na domácím pracovním trhu?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit