Čechům se nevyplácí nechat si napsat nemocenskou, první tři dny doma jsou totiž neplacené. Lidé proto zvolili jinou cestu - berou si dovolenou. Podle statistik navíc nestůňou tolik jako dřív. Při úrazu nebo dlouhodobější nemoci si ale nemocenskou berou Češi dál. Průměrně to letos bylo 47 dní. Zjistila to Česká televize z dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Celkem správa sociálního zabezpečení do konce září registrovala skoro 900 tisíc neschopenek. Dovolenou doma pod dekou tráví čím dál víc Čechů. Důvodem je nejen to, že první tři dny nemocenské nedostává zaměstnanec žádné peníze, ale i to, že když si člověk vezme dovolenou, může na výplatě dostat více peněz. ČT spočítala, že člověk vydělávající 25 tisíc korun měsíčně dostane po třech dnech přes 600 korun na den, po třech týdnech nemoci už jen čtyři stovky.

Podle zjištění České televize ale lékaři na druhou stranu upozorňují, že dovolená je třeba pro udržení zdravé kondice. Faktem také je, že první kroky nemocného přitom čím dál častěji vedou místo do ordinace do lékárny. Češi jsou letos na nemocenské v průměru 47 dní, což je o den a půl déle než loni. Nejčastěji za to mohou problémy s dýchacím ústrojím. Naopak méně zůstávali Češi doma kvůli pracovním úrazům. Nejnebezpečnější je v tomto ohledu práce ve strojírenství nebo na stavbách, ale také řízení auta.

Řešíte krátkodobé nemoci místo nemocenské braním dovolené? A vyplatí se to? Jak by se měl systém změnit?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit