V globálním světě plném nových technologií potřebují firmy podle svých vlastních slov především komunikativní a kreativní zaměstnance, kteří jsou schopni pracovat s informacemi a fungovat v týmu. Výsledky českého vzdělávacího systému však naznačují, že školy v ČR těmto požadavkům příliš nevycházejí vstříc. Na vině je mimo jiné nedostatečné financování, ukazují data. Uvedl to server EurActive.cz, který vyšel ze studie společnosti IBM, jejímž cílem bylo prozkoumat plány vrcholných představitelů významných firem a upozornit na vlivy, které na byznys působí. Studii IBM uskutečňuje každé dva roky.

Letos jde o pátou takovou studii. V rámci průzkumu tentokrát mezi zářím 2011 a lednem 2012 oslovilo formou osobního rozhovoru 1.700 ředitelů firem na pozici CEO (z angl. chief executive officer – výkonný ředitel) a vrcholných představitelů veřejného sektoru v 64 zemích. 25 z nich bylo z České republiky.

Server EurActive.cz uvedl, že technologické faktory budou byznys v následujících letech nejvíce ovlivňovat podle 71 procent dotázaných. Ruku v ruce s nimi však jdou schopnosti a dovednosti zaměstnanců. Zatímco v roce 2010 se mezi nejvýznamnějšími faktory umístily na čtvrtém místě, letos to bylo již druhé místo. Podle názoru 71 procent šéfů firem oslovených v rámci studie je pak lidský kapitál nejvýznamnějším zdrojem udržitelných ekonomických hodnot. Na druhém místě se umístily vztahy se zákazníky, na třetím inovace zboží a služeb.

Nejžádanějšími vlastnostmi zaměstnanců jsou podle šéfů firem především schopnost týmové práce, komunikativnost, flexibilita a kreativita, ukázala studie. Podle autorů studie je to mimo jiné reakce na větší vzájemné propojení firem, zákazníků a zaměstnanců, které umožňuje nový vývoj digitálních a mobilních technologií i změny v sociální komunikaci. Jenže podle autorů studie český vzdělávací systém obecnější a dlouhodobě užitné schopnosti lidí málo akcentuje. ČR se podle zjištění serveru EurActive.cz sice částečně podařilo zmodernizovat své školství, ve využívání nových technologií studenty i učiteli ovšem zaostává. Firmy stále marně volají po tom, aby český vzdělávací systém přestal žákům a studentům dávat pouze fakta, která navíc v současné době rychle zastarávají, ale naučil je být více kompetentnějšími a kreativnějšími. O tom, že vzdělávací systém není na dobré úrovni, svědčí podle studie i to, že manažeři firem subjektivně ohodnotili kvalitu vzdělání v zemi následovně: V kvalitě primárního vzdělávání se české školy umístily na 55. místě ze 144, manažerské školy v ČR se však kvalitou zařadily až na 95. místo. Poměrně negativně hodnotí manažeři také úroveň vzdělávání v matematice a přírodních vědách.

Kdy se podaří do českého školství zavést takové změny, aby se studenti mohli srovnávat se světovou kvalitou?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit