V tuzemsku rychle přibývá sociálních podniků, které zaměstnávají znevýhodněné pracovníky a soustředí se na prospěšnou činnost. Funguje jich už stovka. ČTK to řekla Petra Francová z prospěšné společnosti P3 - People, Planet, Profit. Na rozjezd sociálního podniku je možné požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o evropské dotace. Nyní je k dispozici celkem asi 551,8 milionu korun. Podle zástupců vládní agentury pro sociální začleňování by právě v sociálních podnicích mohli najít práci lidé z ghett. Na sociální podnikání se dnes zaměřil seminář v Praze, který agentura pořádala.

Server Finanční noviny.cz uvedl, že sociální podnik zaměstnává postižené, dlouhodobě nezaměstnané, bývalé vězně, bezdomovce, lidi z menšin nebo další znevýhodněné. Zaměřuje se na prospěšné služby nebo produkty a přispívá k rozkvětu města či obce, kde funguje. Důležitou roli hraje také ekologický přístup. Nejméně 51% zisku se musí znovu vložit do rozvoje. Aktuální seznam sociálních podniků (http://www.p-p-p.cz/images/Pdf/Seznam_socialni_podniky_zari_2012.pdf) čítá nyní 70 jmen, ale rychle se rozšiřuje.

Podle projektové manažerky Moniky Žďánské z ministerstva práce a sociálních věcí, kterou cituje server Finanční noviny.cz, je možné na rozjezd a rozšíření sociálního podnikání žádat o podporu ze dvou evropských programů, a to do konce června příštího roku. V prvním z programů je zhruba 331,5 milionu korun, ve druhém asi 220,3 milionu.

Zájemci mohou získat maximálně 200 000 eur, tedy v přepočtu kolem pěti milionů korun. K podmínkám patří mimo jiné to, že alespoň dvě pětiny zaměstnanců budou tvořit znevýhodnění pracovníci a projekt bude fungovat mimo Prahu.

Podle odborníků mohou sociální podniky nabídnout uplatnění lidem v místech, kde se práce hledá obtížně. V ghettech, kterých je v Česku kolem 400 a kde žijí převážně Romové jsou dospělí většinou bez práce. Petr Huptych z vládní agentury pro sociální začleňování serveru Finanční noviny.cz řekl, že s tématem sociálního začleňování se agenturní poradci zatím ale setkávají jen zřídka. Přitom by sociální podniky mohly situaci v ghettech zlepšit. Podle Francové takové firmy založila zatím zhruba desítka obcí. Další radnice je podporují např. poskytnutím prostor.

-pda-

Chtěli byste pracovat v sociálním podniku? Co si o podobných aktivitách myslíte?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit