O svou práci se bojí téměř 70% Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, jehož výsledky citovala Česká televize. Počet nových pracovních míst navíc ve srovnání s loňským rokem klesl o 10%, upozornila ČT. Výjimkou je obor strojírenství, kde počet pracovních nabídek poptávku výrazně překračuje.
Absolventi oborů jako obráběč kovů, mechanik nebo seřizovač se tak podle odborníků o práci bát nemusejí.
Studenti mají často pocit, že zaměstnání jako obráběč nebo soustružník jsou určitým způsobem podřadná a fyzicky náročná. Raději si proto vybírají atraktivnější obory. Podle personalistů, které Česká televize oslovila, je ovšem velmi obtížné motivovat k této práci mladé lidi. Nechtějí být CNC operátory, protože mají utkvělou představu, že je to špinavá práce. Jenže právě práce operátorů a programátorů CNC strojů je podle zjištění ČT čím dál tím žádanější, a to pro absolventy technických škol přináší řadu výhod – od stoprocentní jistoty, že najdou práci, až po výši nástupního platu, který se často pohybuje až mezi 30 a 40 tisíci korun.
Školy se snaží čím dál častěji spolupracovat přímo s firmami. Dalším problémem je pro zaměstnavatele i to, že absolventi technických škol jsou velmi často pro firmy nepoužitelní, výuka přímo na CNC strojích by měla výrazně snížit dobu zaučování. Zvláštní přínos má výuka na CNC strojích i pro samotnou školu – kromě vlastních studentů může školit i zaměstnance firem, jež se stroji pracují, ale nemají dostatečně kvalifikovaný personál. Do rozpočtu školy tak mohou přibýt tisíce korun.
-pda-
Proč mladí lidé považují některé technické obory za „podřadné“?
Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.