Podmínky pro propuštění zaměstnance jsou v tuzemsku jedny z nejpřísnějších v Evropě. Všimla si toho Česká televize. I proto podle ní zaměstnavatelé často raději volí smlouvy na dobu určitou. Firmu na druhou stranu odchod zaměstnance stojí méně peněz, než je běžné na západ od našich hranic.

Česká televize přitom ve svých závěrech vyšla z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.

Podle průzkumu platí, že české firmy si nyní velmi často dobře rozmýšlejí, než někoho přijmou. Praxe je taková, že zaměstnavatelé hodně používají model zaměstnání se smlouvou na dobu jednoho roku a teprve potom, když se zaměstnanec osvědčí, může získat pracovní smlouvu na delší dobu.

Propustit zaměstnance okamžitě je v Česku možné v případě, že například něco ukradne, někoho zraní nebo způsobí zaměstnavateli výraznou škodu, vypočetla možnosti propuštění ČT. Jinak už je výpověď složitější, Nejčastějším důvodem pro výpověď je přitom nadbytečnost.

Česká legislativa je přísná v tom ohledu, že stanoví důvody, za kterých dát výpověď, i postupy. V tomto ohledu se více zaměřuje na procedury, které samotnému propuštění mají předcházet, míní ČT oslovení odborníci na pracovní právo. Ti říkají, že propuštěný člověk může dostat odstupné maximálně ve výši tří měsíčních platů. V tom případě dostane zaměstnanec dvouměsíční výpovědní lhůtu a má nárok na odstupné, které se liší podle odpracovaných let. Pokud ve smlouvě není něco jiného, má nárok na maximálně tři měsíční platy.

Problém podle zaměstnavatelů nastává, když mají firmy zaměstnance se smlouvami na dobu určitou a nemají trvalé zakázky, musí se totiž postarat o to, aby je mohl realizovat. Dohodnout se se zaměstnancem na skončení poměru je pak problém. Vůbec nejvíc chrání zákony zaměstnance podle zjištění ČT v Itálii. Nedobrovolný odchod jednoho člověka firmu stojí v průměru přes osm set tisíc korun. V Česku je tato částka i méně než čtvrtinová. Naopak nejtvrdší pravidla pro zaměstnance platí v Belgii. Zaměstnavatel tam nemusí výpověď nijak zdůvodňovat ani vyplácet odstupné.

-pda-

Měla by se pravidla pro zaměstnávání lidí v časech krize změnit?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit