Týden uvedl, že podle expertů na personalistiku je důvodů vysoké nezaměstnanosti právě absolventů škol několik. Jednak je to krize, která zvedla celkovou nezaměstnanost a značně snížila počet volných pracovních míst na trhu. K tomu se přidává i to, že absolventi nemají buď žádnou, nebo jen velmi malou praxi ve stálém zaměstnání.
Nedostatek praxe až doposud vynahrazovali aspoň tím, že požadovali nižší plat než lidé s většími pracovními zkušenostmi. I tato výhoda však v tuzemsku podle mínění personalistů pomalu mizí. Odmítavý přístup ze strany firem se navíc podepisuje i na psychice absolventů. Mnozí z nich kvůli tomu zvládají pohovory hůře. Potíž je podle zjištění Týdne v tom, že většina firem hledá člověka, který už něco umí. A když tu praxi nemá - přestože si třeba člověk věří, že to dokážete – firmy častokrát řeknou ne, tak pak už to s tou sebedůvěrou trošku pokulhává, dodává Týden.
Řešením mohou být programy, které absolventům nabízí stát. Jeden z nich realizuje Fond dalšího vzdělávání působící při ministerstvu práce a sociálních věcí. V jeho rámci absolventi získají praxi ve firmách formou stáží. Redakce Sociálního dialogu o programech také psala – viz například: http://www.socialnidialog.cz/trh-prace/trh-prace/staze-ve-firmach-maji-po-mesici-trvani-projektu-vice-nez-1200-uchazecu.
Týden uvedl, že první stáže byly zahájeny již 1. listopadu. V jejich rámci absolventi zastávají místo, na němž získají zkušenosti. Za práci sice neberou žádný plat, fond jim ovšem hradí ubytování, cestovné a stravné.
Navíc mají šanci, že po stáži si je firmy ponechají natrvalo. Podobný projekt přichystal v současnosti fond i pro studenty posledních ročníků středních a vysokých škol. Stáže v tomto případě podle zjištění Týdne trvají jeden až tři měsíce a na rozdíl od těch pro absolventy jsou placené, byť jenom šedesáti korunami na hodinu. V tomto případě to totiž umožňují pravidla operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, z něhož jsou projekty hrazeny.
-pda-
Zlepší se, i díky programům na podporu zaměstnávání absolventů škol, situace v nezaměstnanosti mladých lidí v dohledné době?
Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.