Češi se tento rok ve většině oborů zvýšení platu nedočkají. Výjimkou je podle serveru Ct24.cz oblast IT. Programátorů je totiž nedostatek, nemusejí mít často ani letitou praxi.

Vyšší platy také čekají na zaměstnance technických oborů nebo farmacie. Podobné štěstí naopak nebudou mít bankéři a finančníci. Banky musely propouštět, mzdy by proto měly stagnovat. Dál ale zůstávají nadprůměrné.

Většina dětí si i dnes přeje stát se popelářem, bagristou anebo kosmonautem. S počítačem touží pracovat málokdo. Právě o IT specialisty je ovšem na trhu práce největší zájem. Přes tvrdou konkurenci je kvalifikovaných programátorů pořád nedostatek, čemuž odpovídají i mzdy. Letos si ale nejvíc polepší vývojáři mobilních aplikací, kteří dostanou přidáno až 10 procent. Přitom už teď vydělávají 50 až 100 tisíc korun za měsíc. „Mzdy v segmentu jsou pod velkým tlakem. Speciálně v Praze působí mnoho zahraničních firem, které tu cenovou hladinu zvyšují,“ řekl Jan Hlaváček, ředitel divize CompuGroup Medical.

Pokud společnost nechce přetahovat odborníky od konkurence, sama si je vychová z talentovaných studentů. „Jsou zpravidla rozebraní už během studia. Firmy si je zkrátka zamluví, spolupracují s nimi už během studia na vysoké škole. Ti se zkrátka na pracovním trhu ani neohřejí,“ dodal analytik LMC Tomáš Dombrovský.

Očekáváte, že vám zaměstnavatel letos zvýší plat?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit