Například lázně v jihočeské Třeboni plánují propustit až 12 procent lidí. Od začátku roku jsou totiž podle serveru poloprázdné. Počet poukazů od pojišťoven se snížil o více než 60 procent. O možnosti řešit situaci propouštěním se v lázních hovoří dlouho.
„Určitě se bojím, protože jsem dlouho sháněla práci. Jsem tady spokojená, baví mě to, je to práce mezi lidmi, je tu krásné prostředí,“ říká lázeňská sestra Romana z Jáchymova.
V Třeboni čeká obávaný osud přes 50 lidí, i když půjde prý v první řadě o odchody do důchodu a smlouvy na dobu určitou. Propouštěl i Jáchymov.
„Na zimní období jsme byli nuceni omezit provoz některých středisek, dokonce jsme na 14 dnů uzavřeli,“ svěřuje se ředitel jednoho z lázeňských domů Karel Denk.
O práci přichází také lidé z lázní Bohdaneč ve východních Čechách. Mimo sezónu navíc dostávají postupně všichni dva týdny dovolenou a jen část platu.
Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha apeluje na stát, aby pomohl. „Třeba tak, že do lázní budou vysílat i státní zaměstnance – vojáky, policisty – na jejich povinné rekondice. Že senioři, kteří pracují, budou po vzoru Německa motivováni k tomu, aby pečovali o své zdraví. Anebo že nám budou přispívat na mzdy některých zaměstnanců, kteří by jinak o svou práci přišli, jako se to dělá u některých strojírenských podniků v obtížích,“ uvažuje.
Ministerstvo zdravotnictví chce omezením lázeňské péče hrazené pojišťovnami ušetřit. Tvrdí také, že zdravotní péče nemůže řešit zaměstnanost v regionech.
Co si myslíte o omezení lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami?
Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.