Přestože Česká spořitelna (ČS) před týdnem oznámila nejvyšší zisk ve své historii, chystá propouštění. Největší banka v ČR chce ještě letos na nákladech ušetřit miliardu korun. Informoval o tom server Ihned.cz.

Vedení největší tuzemské banky ve čtvrtek zaměstnancům oznámilo, že sníží počet pracovních míst o 600. Propouštění zasáhne 5,5 procenta z celkového stavu zaměstnanců.

„Záměrem zeštíhlení je zvýšení efektivity, abychom si mohli vytvořit prostor pro další růst, ze kterého budou profitovat hlavně naši klienti,“ potvrdila mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

Snížení se bude týkat celé finanční skupiny, která na konci roku 2012 zaměstnávala 11 014 lidí. „Propouštění se dotkne všech částí banky napříč pozicemi, včetně manažerských,“ řekla Havligerová. Kromě personálních nákladů bude banka škrtat i v provozních nákladech. „Do konce letošního roku nám tato opatření mají ušetřit jednu miliardu korun,“ uvedla mluvčí ČS.

Skupinu kromě banky tvoří třináct dceřiných společností – stavební spořitelna, penzijní společnost, makléřská společnost Brokerjet, poradenská společnost Erste Corporation Finance, nemovitostní fond REICO, realitní společnost, sAutoleasing a S MORAVA Leasing a další firmy. Spořitelna uvedla, že škrty neovlivní počet poboček a bude pokračovat ve svých plánech síť rozšiřovat.

Právě před týdnem spořitelna oznamovala svůj čistý zisk za loňský rok ve výši 16,7 miliardy korun – vůbec nejvyšší výdělek v celé své dosavadní historii. Ale její šéf Pavel Kysilka připustil, že letošní rok bude pro banky obtížnější.

„Bankovní sektor v letošním roce čeká spíš stagnace a ve vysoce konkurenčním prostředí boj o výnosy přitvrdí,“ uvedl Kysilka.

Bolestivé personální řezy ve finančním sektoru přicházejí podle serveru Ihned.cz v době, kdy svou vynikající kondici potvrzuje rekordními zisky. V prosinci ČSOB oznámila, že kvůli negativnímu výhledu ekonomiky sníží počet zaměstnanců o 6 procent, tedy až o 470 lidí. Propouštění oznámila na začátku prosince také pojišťovna ING, z níž odejde 15 procent lidí v ČR a na Slovensku. Do konce letošního roku celkem to bude 119 lidí, z nichž má být propuštěna více než polovina, zbytek tvoří „přirozené odchody“.

Co si myslíte o propouštění zaměstnanců ve vysoce ziskových firmách?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit