Velký zájem o práci existuje ve skupině lidí, kteří jsou již v důchodovém věku. Více než pětina neaktivních důchodců do sedmdesáti let si přála podle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v době ukončení pracovní činnosti dále pracovat. Napsal to server Esondy.cz.

„Neaktivní důchodci jsou tak výraznou pracovní rezervou, jejíž využití je při současné situaci na trhu práce problematické," informovali statistici.

Česká republika se s délkou pracovního života drží pod evropským průměrem, který v EU činí 34,7 roku. V ČR je to 33,9 roku. Ekonomicky neaktivní důchodci ukončili podle ČSÚ pracovní činnost převážně z důvodu dosažení věku odchodu do starobního důchodu, nebo jiného druhu důchodu. Každý dvacátý neaktivní důchodce uvedl, že hlavní příčinou odchodu z aktivního života byla ztráta práce a nemožnost najít jiné zaměstnání.

Jak také napsal portál Esondy.cz, Rada seniorů ČR se chystá do konce června podat hromadnou stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zrušení slevy na dani pro pracující důchodce. Z celkových asi 80 tisíc lidí, na které opatření dopadlo, se Radě přihlásily zhruba dva tisíce osob. V ČR podle statistiků loni pracovalo kolem 160 tisíc důchodců.

Pracující důchodci si můžou od letošního roku odečíst měsíčně z daní 2070 korun jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Podle vlády je zrušení slevy na dani pro pracující důchodce jen návrat k pravidlům, která platila do roku 2007. Úspory na seniorech mají přinést letos do státní pokladny dvě miliardy, v příštích dvou letech pak vždy po dvou a půl miliardách korun.

Jaký máte názor na postavení důchodců v současné společnosti?

Řekněte nám ho pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit