Horníci na Ostravsku se nechtějí vzdát svých platů. Těžební firma OKD hlásí nejhorší situaci na trhu za posledních 30 let a požaduje plošné snížení mezd o 10 procent jako jedno z úsporných opatření. Odboráři s tím ale nesouhlasí a chtějí zachovat například červnové příplatky na dovolenou. Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

„Chceme, aby se úspory hledaly jinde, ne zrovna u těch, co jsou v dole," řekl šéf odborů OKD Jaromír Pytlík, který odmítá, aby miliardové propady v hospodaření odnesli obyčejní horníci.

Podle Vladislava Sobola, zástupce těžební firmy, to ale jinak nejde. Teprve se ukáže, která šachta přežije a v jaké podobě.

Krácení výplat či omezení počtu administrativních pracovníků je tak pouze prvním krokem mnoha nepříjemných změn.

„Druhá záležitost přijde na řadu za několik měsíců, kdy budou hotové zátěžové testy na jednotlivých šachtách, a my budeme moci vyhodnotit, jak by se měla která šachta dále vyvíjet," vysvětluje zástupce těžařů Vladislav Sobol.

Na investicích chce společnost uspořit půl miliardy korun. S tím odboráři souhlasí, stejně jako s omezováním provozních výdajů. Dokonce by si nechali sáhnout i na každoroční velkolepou oslavu Dne horníků, nikoliv ale na platy.

Napětí v OKD sledují i starostové na Karvinsku a Ostravsku. Doufají, že k masivnímu propouštění nedojde.

Budou podle vás propouštěni horníci z OKD?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit