Okolo deseti tisíc Čechů si našlo práci v Německu poté, co západní soused před dvěma roky odstranil všechny zbývající bariéry pro zaměstnávání lidí z osmi nových členských států EU. Napsal to server Finančnínoviny.cz.

Celkově se počet pracovníků ze zemí unijních nováčků v Německu zvýšil podle údajů Spolkového úřadu práce od 1. května 2011 o zhruba 175 tisíc. Toto číslo tak zůstává za původními očekáváními a dokládá varování odborníků, že Němci svůj pracovní trh, potýkající se s nedostatkem kvalifikovaných sil, otevřeli pozdě.

Podle statistik Spolkového úřadu práce bylo v Německu zaměstnáno na konci loňského roku 27 156 Čechů, před úplnou liberalizací pracovního trhu jich bylo 17 743. Po Polácích a Maďarech tvoří třetí nejpočetnější skupinu zaměstnanců ze zemí, které do EU vstoupily v roce 2004. Čtvrtí jsou Slováci, kterých v Německu ke konci loňského roku dělalo přes 16 700.

Jak také uvedl portál Finančnínoviny.cz, Němcům se nejvíce nedostává zdravotnického a pečovatelského personálu, pracovníků v technických oborech, hotelnictví a gastronomii nebo řidičů nákladních aut. S nedostatkem zájemců bojují také učňovské profese. Poptávka po učňovských oborech mezi Němci v posledních letech upadá, a to hlavně na bývalém komunistickém východě země, kde za posledních deset let klesla zhruba o 50 procent.

Velké naděje na zlepšení tohoto stavu vkládaly německé profesní komory právě do otevření pracovního trhu před dvěma roky, který umožnil přijímat zájemce o vyučení i ze střední a východní Evropy. Tyto komory se zaměřily hlavně na sousední Poláky a Čechy. Podle Centrálního svazu německých řemesel našlo od té doby u sousedů místo přes 80 mladých Čechů, většina z nich v sousedním Bavorsku.

Jak zdůraznil server Finančnínoviny.cz, nezbytnou podmínkou pro získání zaměstnání v Německu je znalost němčiny.

Za jakých podmínek byste byli ochotni pracovat v některé sousední zemi?

Řekněte nám svůj o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit