Zaměstnávání absolventů brzdí jejich nereálné představy o mzdě. Vyplynulo to z průzkumu Národního ústavu vzdělávání (NÚV), v němž loni odpovědělo 543 zaměstnavatelů v průmyslu. Informoval o tom server Finančnínoviny.cz.
Na začínajících pracovnících naopak firmy oceňují, že si je mohou vychovat podle svého. Mladí jsou podle průzkumu flexibilnější a lépe se orientují v nových technologiích.
Nereálné představy o výši mzdy, pracovní době a pracovním zařazení uvedlo jako důvody pro nepřijetí absolventa přes 30 procent respondentů. Téměř 30 procent má také za to, že na některé pozice člověka bez zkušeností nelze přijmout. Některým zaměstnavatelům vadí také delší doba nutná pro zapracování začínajícího pracovníka.
„Hlavním důvodem pro přijetí absolventa je jeho nezatíženost předchozími pracovními návyky a jeho předpokládaná ochota se dále vzdělávat. Firmy působící v sekundárním sektoru oceňují také flexibilitu absolventů, jejich dovednosti v práci s počítačem, ale i jejich novější teoretické znalosti a znalosti nových technologií. Podle představ zaměstnavatelů jsou absolventi jazykově vybaveni a mají originální nápady,“ tvrdí průzkum.
Na 19 procent zaměstnavatelů uvedlo, že při náboru nedělají rozdíl mezi absolventy a pracovníky s praxí, dalších 51 procent firem k praxi přihlíží jen v některých případech. Zatímco u zkušenějších uchazečů firmy posuzují hlavně jejich předchozí praxi, u absolventů se více zaměřují na dosažené vzdělání. „U absolventů zaměstnavatelé ocení také flexibilitu, důslednost, komunikativnost, schopnost týmové práce a orientaci v oboru,“ stojí ve zprávě NÚV.
Právě v těchto takzvaně měkkých dovednostech mají prý ale mladí lidé leckdy rezervy. Podle firem by se měli naučit zejména nést odpovědnost, řešit problémy, důležitá je i ochota učit se novým věcem. „V případě absolventů středního vzdělání s maturitou a vysokoškolského vzdělání by podle zaměstnavatelů měl být kladen větší důraz i na rozvoj umění jednat s lidmi a schopnosti rozhodovat se,“ plyne z průzkumu. U učňů by se zase měla více rozvíjet schopnost porozumět textu a pracovním instrukcím.
Ačkoliv odborné profesní znalosti tvoří stále základ, jen s nimi už si absolventi nevystačí, a to ani v technických profesích. Zaměstnavatelé dávají přednost spíše širokému profesnímu rozhledu proti hlubokým znalostem v úzce vymezené oblasti.
Podle jiné studie NÚV je nyní absolventů bez práce nejvíc od začátku krize v roce 2008, na konci dubna jich bylo 16 500.
Co si myslíte o kvalifikaci absolventů škol na trhu práce?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.