Počet zveřejněných pracovních nabídek na pracovním portálu Profesia.cz k v prvním pololetí meziročně klesl o 12 procent. Počet životopisů uchazečů o práci vzrostl o 28 procent. Vyplývá to z analýzy portálu, kterou zveřejnil server Finančnínoviny.cz.

Analýzy také potvrdila, že zaměstnavatelé často hledají jiné lidi než ty, kteří si aktivně hledají práci, ať se to týká oboru, vzdělání nebo typu úvazku.

Úřady práce v červnu registrovaly přes 44 tisíc volných pracovních míst a 540 500 nezaměstnaných, přesto však podle společnosti Manpower devět procent zaměstnavatelů nemůže obsadit volné pozice vhodnými kandidáty.

Zájem o obchodníky meziročně vzrostl o 19 procent. Pracovní inzerce vzrostla i v chemickém průmyslu (šest procent), státní správě a stavebnictví (po dvou procentech) a administrativě (jedno procento).

Ve většině oborů však meziročně počet zveřejněných pracovních nabídek klesl. Nejvýrazněji v telekomunikacích (-73 procent), farmacii (-56 procent), bankovnictví (-29 procent), managementu kvality (-24 procent) a marketingu (-21procent).

Počet životopisů se naopak meziročně ve většině případů zvýšil, především v informačních technologiích (34 procent), kde však dochází k paradoxu, že zájemci nesplňují kritéria zaměstnavatelů a v jednom z nejvíce poptávaných oborů tak nenachází uplatnění. Růst byl rovněž v oborech životní prostředí a hutnictví (po 34 procentech), automobilový průmysl a stavebnictví (po 32 procentech). Práci více hledali i právníci (28 procent) a umělci (26 procent).

Nejvíce životopisů ubylo v telekomunikacích (-37 procent), bankovnictví (-32 procent), pojišťovnictví (-10 procent), vrcholovém managementu (-pět procent) a leasingu (-jedno procento).

Zaměstnavatelé zveřejnili meziročně o 14 procent méně nabídek na plný úvazek. Práce na dohody ubylo o devět procent, na živnost o osm procent a zkrácených úvazků o pět procent.

Uchazeči v životopisech meziročně projevili zvýšený zájem nejvíce o práce na dohody (nárůst o 42 procent). Dále o zkrácené úvazky (34 procent), poptávka po těchto pozicích je uvedena již ve třetině všech životopisů. Situace na trhu meziročně zvedla poptávku i po živnosti o 33 procent, zájem o ni deklaruje každý desátý uchazeč. Nejvíce vyhledávaná práce na plný úvazek byla uvedená o 30 procent častěji než v loňském prvním pololetí.

Jaký způsob hledání zaměstnání se vám osvědčil?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit