Životní dráha přivádí některé pracovníky zpátky do školních lavic. Chtějí si tak udržet pracovní pozici, nebo naopak postoupit výš. Informoval o tom portál Zprávy.rozhlas.cz.
Podle Českého statistického úřadu se v České republice vzdělává polovina zaměstnanců, nejčastěji v odvětví obrany a školství.
Ivana Černá stojí před katedrou přes 26 let. Učí češtinu a v posledních letech se specializuje na výuku cizinců. Další vzdělávání je pro ni nutností.
„Ve škole, kde člověk přijde k různé práci, tak se vzdělává v různých aktuálně potřebných oborech. Já dlouhodobě spolupracuji ohledně vzdělávání žáků-cizinců se sdružením Meta, pracuji jako metodik prevence, takže tam absolvuji jednodenní i vícedenní akce,“ popisuje paní Ivana.
Na semináře sice chodí ve svém volném čase, odměnou pro ni ale není vyšší plat. Ředitelka školy Hana Vítová na odměnu za vyšší kvalifikaci nemá peníze.
„To je součást jejich pracovní povinnosti, že se dále vzdělávají. Ale neznamená to, že pokud je učitel aktivní, má zájem na dalším vzdělávání, mělo by se to odrazit na jeho finančním ohodnocení,“ dodává ředitelka.
Pro starší studenty je obtížné sladit práci a studium, přesto jim většina zaměstnavatelů nevychází vstříc, říká statistik Daniel Böhm.
„Mohou jim pomáhat buďto formou studia v pracovní době, nebo příspěvkem na různé vybavení, učebnice a podobně,“ upřesňuje.
Staronoví studenti nejčastěji usilují o vysokoškolský diplom a víc než čtvrtina pak touží po maturitním vysvědčení. To je případ Adriany, která pracuje jako sanitárka a od večerního studia zdravotnické školy si slibuje, že získá lepší pozici.
„Je to tři dny v týdnu, zvládám to špatně, jako všichni. Musí se to nějak skloubit, tak neděláte nic jiného, než že chodíte do práce a do školy,“ říká Adriana.
Mezi studenty-zaměstnanci je ale hodně lidí, kteří se učí sami. Nejčastěji jazyky, zajímají se ale také o vizážistiku, vaření nebo kutilství.
Považujete vzdělávání kvůli zvyšování kvalifikace za užitečné?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.