Po dlouhodobé kritice se žáci konečně začínají po základní škole hlásit na technické obory, které mají tu výhodu, že se jejich absolventi nemusejí obávat o zaměstnání. Napsal to portál Novinky.cz.
Například budoucí strojaři na jihu Čech mají často podepsané smlouvy už v prvním ročníku studia, potvrdil ředitel Vyšší odborné školy – Střední průmyslové školy automobilní a technické Jan Šindelář.
„Velká část studentů strojírenských oborů má po prvním roce studia na naší škole podepsanou sponzorskou smlouvu s firmou. Tu podepisují za žáka s firmou rodiče, žák pobírá po dobu studia firemní stipendium a zároveň má garantované zaměstnání. Takže v podstatě studuje pro firmu, která mu nebrání ani v dalším vzdělávání,“ řekl Šindelář.
„Na učební obory nastoupilo letos 160 žáků, když se nám po velmi dlouhé době povedlo otevřít i samostatnou třídu obráběčů kovů. Projevuje se i snaha Jihočeského kraje, který zatraktivnil tyto obory stipendiem, ale také podnikatelské sféry, která se podílela na náboru,“ konstatoval ředitel.
Na studijní obory s maturitou se letos přihlásilo 132 žáků a 100 na dvouleté nástavbové studium. Vyšší odborná škola – Střední průmyslová škola automobilní a technická je také jednou z těch, které dostanou peníze na podporu technických škol z evropských fondů. Ty rozděluje Jihočeský kraj celkem pro patnáct škol.
„Zpracovali jsme projekt za 11,155 miliónu korun a jeho součástí je i spolupráce se základními školami, jejichž žáci se u nás zapojí do práce v dílnách. Peníze jsou samozřejmě určeny na technické vybavení, ale na také vzdělávání pedagogů, kroužky a tvorbu výukových videí a animací,“ doplnil Šindelář.
Krajská zastupitelka Vlasta Bohdalová (ČSSD) při zahájení školního roku poznamenala, že Vyšší odborná škola – Střední škola automobilní a technická patří mezi ty, kde se studenti nemusejí obávat, že nenajdou další práci, a ne náhodou je mezi patnácti školami, kterých se týká dotace technické podpory.
„Vedení kraje se snaží technické školství dlouhodobě podporovat. Dokladem snahy je také to, že od roku 2010 začal kraj žákům vybraných technických oborů vyplácet motivační stipendia. A letos na jaře pak rozdal ředitelům základních škol profesní mapy označené nápisem: Studovat technické obory je moderní – dobré zaměstnání, jistá budoucnost. Je na nich vyznačeno celkem 14 středních škol a 38 firem, které na jihu Čech úzce spolupracují,“ doplnila Bohdalová.
Na základních školách v Moravskoslezském kraji zase podle serveru Novinky.cz pokračuje projekt Technika nás baví, jehož cílem je popularizovat mezi dospívajícími dětmi technické obory.
„Zájem je velký, projekt totiž klade důraz na hru, tvořivost dětí a teoretizování je tu téměř zakázáno,“ vysvětlila ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková.
Prozradila, že přímo na školách budou probíhat speciální tvořivé dílny, takzvané elektrodny.
„Tým učitelů sestaví přímo ve škole mobilní učebnu, v níž si žáci nejprve naprogramují a poté z připravených součástek vyrobí běžící světlo. Na pět set dětí se také zúčastní třídenních workshopů v Karlově pod Pradědem, kde se stylem škola hrou seznámí se stavebními a elektrotechnickými obory,“ popsala.
Dodala, že školáci si vyzkouší výrobu sirén, blikačů, práci s vrtačkou, frézkou či soustruhem. Z lepenky nebo polystyrenu si budou moci postavit mosty, domy i celá náměstí, vyzkouší si práci s digitálními měřicími přístroji, terénními navigacemi nebo budou závodit s rádiovými modely aut.
Domníváte se, že je podpora technických oborů už na školách prospěšná?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.