Zhruba dva roky má stát na to, aby se pokusil vytvořit sociální záchrannou síť pro horníky propuštěné při uzavření Dolu Paskov. Ten má skončit s těžbou na konci příštího roku, další odklad poskytne zhruba roční odstupné pro propuštěné. Napsal to server Idnes.cz.
Na šachtě pracuje okolo 2,5 tisíce horníků, z nichž více než třetina nemusí ve zbývajících dolech společnosti OKD najít další uplatnění.
Jedním ze způsobů, kterým může stát zabránit prudkému nárůstu počtu nezaměstnaných, je také vybudování nové průmyslové zóny Barbora u Karviné.
„V kraji máme průmyslové zóny, které mohou přijmout nové investory, ale chybí nám strategická průmyslová zóna pro velkého investora, jako byl například Hyundai,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.
„My se v současnosti snažíme tuto zónu připravit tak, aby tam velký investor mohl přijít. S jedním takovým jednáme, šlo by o stovky pracovních míst. Všechno je ale jen v začátcích a ve hře je několik států ve střední Evropě. My ale doufáme, že se nám jej podaří získat k nám,“ doplnil hejtman.
Otázkou ale je, zda se podaří vybrat vhodné místo pro případný příchod firmy. Má totiž poněkud specifické požadavky.
„Pro své potřeby musí postavit halu vysokou osmdesát metrů. Tady bohužel nevyhovuje ani zóna v Mošnově, kde jsou u staveb výšková omezení kvůli bezpečnosti leteckého provozu. U zóny Barbora se pak ještě přesně nezkoumalo, zda by tam taková stavba mohla stát,“ přiblížil detaily, které mohou příchod velké firmy ohrozit.
Ale ani přilákání velké firmy do průmyslové zóny Barbora nemusí pomoci. Od Frýdku-Místku a jeho okolí, kde většina zaměstnanců Dolu Paskov žije, je Karviná vzdálená prakticky čtyřicet kilometrů, což není právě ideální vzdálenost pro dojíždění.
Stovky horníků by tak mohly skončit na úřadech práce v případě, že by se vláda a vedení OKD nedohodly na nějaké formě pokračování těžby. Podle portálu Zprávy.rozhlas.cz se kvůli zavření Dolu Paskov se po okolních městech a vesnicích šíří strach z vysoké nezaměstnanosti.
Server Idnes.cz dále uvedl, že vedení OKD už slíbilo, že horníkům propuštěným v rámci útlumu těžby vyplatí odstupné podle současných závazků plynoucích z kolektivní smlouvy.
„Uvědomujeme si svou odpovědnost a pochopitelně jsme připraveni nést náklady útlumu Dolu Paskov, ať již v technické nebo sociální oblasti, kde se budeme řídit zákoníkem práce a kolektivní smlouvou. Ta většině zaměstnanců v současném znění při útlumu dolu zajišťuje dvanáct měsíčních platů,“ řekl tiskový mluvčí OKD Marek Síbrt.
Výše odstupného bude stupňována především podle let, které jednotliví horníci v rámci společnosti OKD odpracovali. K odstupnému podle zákona a kolektivní smlouvy se bude připočítávat u horníků, kteří ve firmě pracovali více než šestnáct let, až pětinásobek průměrné mzdy.
Dvanáctiměsíční odstupné pak znamená, že stát má, pokud Důl Paskov skutečně skončí na konci roku 2014, od tohoto okamžiku zhruba dva roky na to, aby dokázal vytvořit podhoubí pro vznik nových pracovních míst, případně sociální záchytnou síť, která by propuštěným horníkům pomohla postavit se na nohy.
Ministerstvo průmyslu a obchodu podle České televize (ČT) zpracovalo pět variant řešení krize v dole Paskov. Navrhuje například uzavření dolu v roce 2014 bez pomoci státu, nebo s podporou státu ve výši 1,3 miliardy korun. Nejdražšími dvěma cestami, které by přišly na zhruba deset miliard korun, by byla státní podpora těžby do roku 2018 či převzetí dolu státním podnikem Diamo, nebo uzavření Paskova rovněž v roce 2018. Vládní materiál, který má ČT k dispozici, preferuje pátou možnost, což je uzavření dolu v roce 2016 bez podpory státu.
Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala, uvedl portál Českénoviny.cz, podle něhož premiér v demisi Jiří Rusnok nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v dole Paskov do roku 2016.
Jak by se podle vás měla nejlépe vyřešit situace Dolu Paskov?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.