Příležitostné práce, jako například služby pro domácnost, kdy by byly základním principem šeky pro nezaměstnané, by se už zanedlouho mohly stát dalším z účinných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). Informoval o tom portál Deník.cz.

V praxi by to znamenalo, že člověk, který by si nechal od nezaměstnaného třeba vyžehlit, udělat práce na zahradě nebo třeba drobné úpravy v domě, by už dotyčnému nemusel vyplácet nezdaněné peníze na ruku, ale dal by mu za odpracované hodiny šek, na který mu přispěje stát.

„O tom, že příležitostné práce by mohly být jednou z možností, jak zvýšit šance rodičů malých dětí, absolventů nebo třeba lidí v předdůchodovém věku na trhu práce, se zatím vedou pouze rozhovory,“ uvedla Kateřina Novotná, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Benešov. Zda by tento způsob zaměstnání měl na Benešovsku úspěch, nedokázala říct.

„Já si myslím, že bude především záležet na podmínkách. Protože do té doby, než jsou přesně dané, a je jasné, jak bude všechno probíhat, tak je těžké o tom hovořit,“ vysvětlila Kateřina Novotná.

Místo práce načerno by se příležitostná práce pro nezaměstnané v domácnostech a s příspěvkem od státu mohla v budoucnu stát dalším z účinných nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti. Nápad, který je zatím ve fázi jednání, nic méně v řadě evropských zemí funguje a ve spoustě z nich se podařilo vytvořit desítky až stovky nových pracovních míst.

„Jde o systém, který nabízí celou řadu možností, jak pomoci lidem na trh práce a navíc jak zamezit zneužívání práce na černo,“ zdůraznila ve své tiskové zprávě generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková s tím, že pokud jde o využití poznatků ze zahraničí v ČR, je otázkou diskuse. Stejně tak prý jako to, jestli by takto zaměstnaní uchazeči pobírali mzdu nebo třeba šekové poukázky.

Myšlenka takového zaměstnávání uchazečů není úplně nová. V České republice si tento projekt poprvé v praxi vyzkoušely v letech 2005 a 2006 tři úřady práce ve Znojmě, Hodoníně a ve Vyškově. Bylo to v rámci pilotního projektu s názvem Příležitostná registrovaná práce. Jeho hlavním cílem byla prevence dlouhodobé nezaměstnanosti a motivace uchazečů k návratu na trh práce.

„Podpora vytváření nových pracovních míst v této oblasti je variabilní nejen co do počtu možných profesí, ale také pokud jde o formy pracovních úvazků. Můžeme využít i těch polovičních, flexibilní pracovní doby či třeba sdílení pracovního místa. To vše může pomoci nejen samotným uchazečům, ale také obcím. Pokud získají jejich občané práci v místě bydliště, nebudou se muset stěhovat jinam,“ dodala Marie Bílková.

Uvítali byste možnost příležitostné registrované práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit