Rozdíly mezi platy mužů a žen se v ČR letos snížily. Stále však platí, že ženy musí mít vyšší vzdělání než muži, aby měly stejný plat. Největší rozdíly jsou u zaměstnanců se základním vzděláním. Vyplývá to z analýzy společnosti Platy.cz, o níž informoval portál Finačnínoviny.cz.

Průměrný plat žen se v letošním listopadu téměř neliší od průměru o rok dříve. Výjimkou jsou ženy s postgraduálním vzděláním, kterým stoupl o sedm procent, a ženy se základním vzděláním, kde průměrný plat klesl na 94 procent loňské hodnoty. U mužů klesl plat ve všech vzdělanostních kategoriích o jedno až pět procent.

„Největším překvapením v analýze pro nás bylo to, že rozdíly v platech dané pohlavím v podstatě znamenají, že žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muž, aby se jejich průměrný plat vyrovnal. Například muž s maturitou má vyšší průměrný plat než žena s bakalářským titulem,“ uvedl analytik Platy.cz Zdeněk Němec.

Platy.cz je služba, která uživatelům dovoluje bezplatně a anonymně porovnat výši aktuální mzdy i benefitů v rámci pozice, regionu nebo praxe. Obsahuje údaje o více než 65 tisíc respondentech a 400 pozicích ve 39 pracovních oblastech.

Podrobnosti najdete na serveru Platy.cz.

Jak vidíte současnou situaci, pokud jde o tozdíly mezi platy mužů a žen?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit