Prvních patnáct firem, neziskových organizací, radnic a dalších institucí podstoupilo takzvaný genderový audit ministerstva práce. Připravily plány ke sladění práce a rodiny svých zaměstnanců a začaly opatření také prosazovat. Získaly za to osvědčení. Napsal to server Finančnínoviny.cz.

Certifikace je výsledkem pilotního projektu Audit rodina & zaměstnání. Podle jeho manažerky Miroslavy Čechové se nyní jedná o pokračování programu a jeho rozšíření.

„Dosažené zkušenosti dokládají, že audit je nástroj personální politiky, který se hodí pro všechny typy zaměstnavatelů, kteří mají zájem zvýšit svou konkurenceschopnost. Sladování podmínek pro ženy a muže začíná zajímat všechny společnosti, nejen velké hráče na trhu,“ uvedla Čechová.

Autoři projektu se inspirovali v Rakousku. Při auditu sledují několik oblastí. Týkají se mimo jiné pracovní doby, pracovního místa, služeb pro rodinu, rozvoje zaměstnanců či finančních a nefinančních pobídek. Do projektu se zapojilo osm firem, tři samosprávy, tři neziskové a jedna příspěvková organizace.

Podle Marie Oujezdské z Národního centra pro rodinu díky opatřením ke sladění práce a rodiny jsou zaměstnanci spokojenější, mají větší motivaci k práci, jsou loajálnější a podávají lepší výkon. Fluktuace a nemocnosti ubývá, víc je naopak inovací.

„Zaměstnavatel se vždy na počátku ulekne, že se jedná o další zvýhodňování matek s dětmi. Ty jsou postrach. Doufám, že tomuto názoru bude brzy odzvoněno. Zapomíná se na to, že dítě má i otce. Péče představuje neformální učení, při němž lidé získávají další dovednosti,“ podotkla Oujezdská. Podle ní kvůli stárnutí společnosti bude přibývat pracovníků, kteří budou spíš pečovat o starší generaci.

Podle Petry Tenglerové z rodinného centra Heřmánci, které prošlo auditem a získalo certifikát, by projekt měl dál pokračovat. „Vize je dobrá. Pečující osoby tvoří kolem třetiny zaměstnanců, bez nich ekonomika nemůže fungovat. Firmy se díky auditu začnou s pracovníky bavit a přemýšlet o problematice. Některé věci možná už dělají, ale zaměstnanci o nich ani nevědí,“ řekla.

Projekt odstartoval v listopadu 2011 a skončí příští rok v únoru. Stál 8,2 milionu korun, z toho 85 procent poskytl Evropský sociální fond a zbytek ministerstvo. Někteří odborníci mají k financování výhrady. Zhruba 4,5 milionu z projektového rozpočtu totiž spolkla propagace. Podle Čechové průměrné náklady na audit činily kolem 50 tisíc korun.

Rodina a zaměstnání není jediný projekt, který genderový audit testuje. Podobné projekty pořádá Aperio, pražská hospodářská komora či Česká asociace vzdělávacích institucí. Soutěž Společnost přátelská rodině organizuje Síť mateřských center. Slaďování práce a rodiny v úřadech zas podporuje soutěž Půl na půl ministerstva vnitra a společnosti Gender Studies. Ta vyhlašuje také soutěž o nejlepší firmu roku, která umožňuje sladit práci s rodinou.

Myslíte si, že je důležité sladit práci s rodinou?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit