Lidé, kteří mají záznam v trestním rejstříku, mají často problém sehnat práci. Přitom ta je pro bývalé vězně podstatná, i kvůli případnému splácení dluhů. Existují ale organizace, které se právě na takové lidi zaměřují. Informoval o tom portál Zprávy.rozhlas.cz.
„Pracovní místo je určeno výhradně osobám se záznamem v rejstříku trestů.“ Tuto větu by člověk u nabídky pracovní pozice asi nečekal. V neziskové organizaci Rubikon, která pomáhá lidem s kriminální minulostí, si podobné pracovníky přitom nemohou vynachválit.
„To, že má člověk záznam v rejstříku trestů, rozhodně neznamená, že to není pracant. Myslím si, že předsudek, že nechtějí pracovat, je asi nejrozšířenější,“ říká vedoucí oddělení služeb Rubikon centra Lenka Ouředníčková.
„Naopak si vybíráme ty, kteří chtějí, a zkušenost našich kolegů jasně ukazuje, že v nich je velký potenciál,“ dodává.
Jako provozní asistentka tu v současné době pracuje i třiatřicetiletá Pavla. „Asistentka kanceláře až po vysypání košů, udělání kafe. Člověk jde na poštu, zadává lidi do databáze, otevírá jim dveře, takže úplně všechno. Aby to tady klapalo,“ popisuje náplň svého zaměstnání.
Pavla byla ve vězení celkem třikrát, vždy za drobné krádeže. Od 14 let byla závislá na tvrdých drogách a tímto způsobem si opatřovala peníze na jejich nákup. Působí tak, že se se svou minulostí vypořádala – přes tři roky abstinuje a vzorně se stará o malého syna. Sehnat zaměstnání přesto nebylo snadné.
„Chtěla bych pracovat v kanceláři, začalo mě to bavit. Skoro jsem neměla zkušenosti na počítači a tady si to pomalu obnovuji. Dělala jsem obchodní akademii, kterou jsem pak nedokončila, tak jsem se jen vyučila prodavačkou, ale jazyky jsem tam měla, takže sem chodím na angličtinu,“ svěřuje se.
Ochota zaměstnávat lidi s kriminální minulostí v ČR zatím moc není. Právě práce hraje v návratu do normálního života pro bývalé trestance klíčovou roli. V této souvislosti jsou velmi dobrým řešením takzvaná dotovaná místa.
„Zaměstnavatelům dávají možnost získat kvalitního pracovníka a zároveň finanční satisfakci za to, že se třeba v prvních měsících tomu člověku věnují v nějakých aspektech trochu více než běžnému zaměstnanci,“ vysvětluje Lenka Ouředníčková.
Na jednom z dotovaných míst pracuje právě i Pavla. „Určitě mě motivuje to, že potom budu mít lepší práci za lepší peníze, a také moje dítě. Navíc pomáhám lidem ze své minulosti – drogové i z vězení. Motivuji je, aby to zkusili, protože je to tady na více schůzek. Není to tak, že člověk přijde a hned dostane práci,“ upozorňuje.
Dotovaná místa, vzdělávání a možnost získání potřebné praxe by pak mohla pomoci mnoha bývalým vězňům k tomu, aby sehnali slušnou práci. Tím pádem by se za mříže už nikdy nemuseli vrátit.
Co si myslíte o vytváření dotovaných míst pro lidi se záznamem v rejstříku trestů?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.