Veřejně prospěšné práce (VPP) rovná se trest. Tak se na ně dívají mnozí nezaměstnaní. Najdou se mezi nimi ale i výjimky, které je berou jako šanci. Pro ně má Úřad práce v Ústí nad Labem dobrou zprávu: letos neplánuje pro VPP žádné finanční omezení, dokonce slibuje růst příspěvku. Napsal to server Deník.cz.
„Na VPP tu momentálně máme 25 lidí,“ říká Marcela Pašková, jednatelka litvínovských technických služeb. Právě ty VPP využívají asi nejčastěji. „Takto u nás pracuje 40 lidí, chtěli bychom jich 50," míní Jan Syrový, ředitel mosteckých TS.
I když nezaměstnaných přibývá, zájem o VPP neroste. „Že by mi tu někdo tahal za kliku a prosil o práci, to říci nemohu. Sociální dávky jsou zkrátka buď vyšší, nebo nižší jen o pár korun," podotýká Pašková. Jedinci, které úřad práce na VPP nominuje, často například donesou omluvenku od lékaře.
Veřejně prospěšné práce v podstatě nahradily veřejnou službu, jež se postupně dostala až k soudu, kde byla označena za nezákonné nucené práce. Nezaměstnaný ji totiž vykonával jen za sociální dávky, které v případě odmítnutí služby nedostal.
Podle Marcely Paškové byl tento systém krajně nespravedlivý. „Veřejně prospěšné práce považuji za jasně lepší svobodnější variantu. U veřejné služby se nepracující pracujícím smáli. Například v Janově po nich z oken schválně házeli odpadky. Pracující se pak ptali, proč zrovna oni musejí něco dělat, proč ne ostatní,“ popisuje.
Za veřejnou službu pobírají nezaměstnaní běžnou mzdu. Na té se podílí organizace, pro niž práci odvádí, a s drtivou převahou úřad práce, který chce do systému VPP v letošním roce napumpovat ještě více peněz než loni.
„Maximální měsíční příspěvek na jednoho nezaměstnaného zvyšujeme z 10 500 na 11 000. Reagujeme na zvýšení minimální mzdy,“ říká vedoucí oddělení zaměstnanosti Úřadu práce Ústeckého kraje Jaroslav Kunc.
Myslíte si, že je lepší podílet se na veřejně prospěšných pracích, než být na dávkách?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.