Ani pražským Romům se nedaří prosadit své schopnosti na trhu práce. Právě s tím jim má pomoci projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze, který realizuje nezisková organizace Slovo 21 ve spolupráci s o. s. Romea. Napsal to server Novinky.cz.

Na činnost společnosti, která odstartovala na začátku loňského roku, vyčlenil Operační program Praha – Adaptabilita téměř šest miliónů korun. Pomoc Romům s překonáváním bariér na pracovním trhu je právě ve své polovině a v únoru pokračuje novými rekvalifikačními kurzy.

Podle mluvčí organizace Slovo 21 Reny Horvátové často ztěžuje Romům hledání práce nedostatečné vzdělání či upadající motivace, kterou způsobuje především frustrace z dlouhodobého neúspěchu.

Pomáháme ji Romům překonávat na dvoudenních motivačních kurzech,“ říká Horvátová s tím, že mezi základními dovednostmi, jež si z kurzů odnesou, je sestavení motivačního dopisu a životopisu. Dvou motivačních kurzů se pod vedením Heleny Černé zúčastnilo dvacet osob.

Pokud mají Romové zájem, mohou se přihlásit i do rekvalifikačních kurzů,“ řekla Právu koordinátorka projektu Ljilja Batovanja. Právě rekvalifikace je velice populární. „Projekt je ve své polovině a již nyní máme úspěšných dvacet pět z dvaceti devíti účastníků,“ dodala.

Aby projekt úspěšně naplnil své cíle, musí se rekvalifikací účastnit minimálně čtyřicet Romů, z toho třicet úspěšně. Únorový program umožňuje přeorientovat se na profesi fitness trenéra, administrativního pracovníka, baristy a pracovníka v sociálních službách. Romové se rovněž mohli přihlásit na kurz angličtiny. Aktuální počet zaměstnaných Romů, kteří prošli rekvalifikačním kurzem, je sedm.

Jednou z nich je i Šárka Kalábová Sehnalová. „Absolvovala jsem kurz sociální pečovatelky a jsem velice spokojená. Od prosince pracuji v pečovatelském domě v Praze 3,“ uvedla s tím, že hodiny teorie si obohatila praxí právě v pečovatelském domě, kde jí po ukončení kurzu sami nabídli práci.

Kromě motivačních kurzů a rekvalifikace projekt nabízí Romům pomocnou ruku při samotném shánění práce. V této části programu hraje prim partnerská organizace Romea. Vedle internetové burzy práce nabízí účastníkům i asistenci při obvolávání případných zaměstnavatelů.

Podařilo se tak zaměstnat pětadvacet Romů, dvanáct z nich bylo v zaměstnání víc než čtyři měsíce. Právě překročení čtyř měsíců na jedné pozici je pro nás indikátorem úspěšnosti,“ upřesnila koordinátorka projektu Batovanja. Podpora zaměstnávání Romů v Praze, která navazuje na obdobné projekty v předešlých letech, skončí na konci letošního roku.

Máte nějaký odhad, kolik Romů se letos podaří Slovu 21 zaměstnat?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit