Průměrný pracující Čech mění práci každých osm let, tedy přibližně třikrát až čtyřikrát za život. Vyplývá to z průzkumu společnosti Médea Research, o němž informoval portál Esondy.cz.

Nejmenší fluktuace je v zemědělství (13,3 roku na stávající pozici) a ve veřejné správě (12,4 roku). Nejvíce naopak lidé práci mění v oborech, jako je obchod (8,7 roku) a věda, respektive výzkum (6,8 roku).

Pokud se zaměříme na konkrétní pracovní pozice, dřívější průzkum portálu Profesia.cz ukázal, že nejvěrnějšími zaměstnanci jsou policisté, kteří v průměru na jednom místě pracují 15,6 roku. Strojvedoucí vydrží na svých pozicích přes 13 let a výpravčí takřka 12 let, podobně jako vedoucí pošty nebo hasiči, kteří v jednom zaměstnání také zůstávají více jak deset let.

Na opačném konci žebříčku se umístila pozice au-pair, kterou lidé zastávali v průměru 0,9 roku. Dále uchazeči nejčastěji střídají zaměstnání na pozicích jako IT tester (1 rok), hosteska (1,1 roku), pomocný kuchař (1,3 roku) a telemarketingový pracovník (1,3 roku).

Obecně platí pravidlo, že čím větší podnik, tím delší je doba zaměstnance v něm strávená. Mezi společnosti s nejvěrnějšími zaměstnanci tak kromě státních podniků jako Česká pošta nebo České dráhy patří například také obchodní řetězec Kaufland, který zaměstnává 15 tisíc lidí. Mnoho zaměstnanců zde pracuje od příchodu společnosti do ČR, tedy 16 let.

Práci mění častěji mladší lidé, starší mají tendenci setrvat na své aktuální pozici. Doba nástupu na plný úvazek úzce souvisí s nejvyšším dokončeným vzděláním, které se v posledních letech zvyšuje.

Své první pozici ale zůstává věrná přibližně pouze pětina lidí. Výrazně vyšší fluktuace je v rámci Prahy, kde je nezaměstnanost tradičně nižší oproti celorepublikovému průměru.

Kolikrát jste v životě změnili zaměstnání?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit