Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí loňského roku klesla o 0,9 procenta, což po odečtení inflace znamená reálný propad o dvě procenta. Důvodem je především efekt meziročního srovnání. Informoval o tom portál Esondy.cz.
Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Údaje o průměrných mzdách dnes zveřejnil Český statistický úřad. Pokles mezd podle odborů dopadne na tuzemskou ekonomiku, která bude dále stagnovat.
„Mzdový pokles způsobí další problémy české ekonomice. S klesajícím příjmem a se sníží životní úroveň obyvatel a to pocítí výrobci i služby. Lidé budou šetřit, výkon ekonomiky se bude dál snižovat. A co nejhoršího, nebudou vznikat nová pracovní místa a nezaměstnanost se nezlepší,“ řekl Esondám Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO.
Spotřeba podle Středuly ovlivňuje i růst hrubého domácího produktu (HDP), pokud neporoste, nedá se očekávat růst ekonomiky. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) proto ve svých analýzách odhaduje pro letošní rok stagnaci ekonomiky.
Podle údajů ČSÚ průměrná mzda loni v posledním čtvrtletí proti stejnému období roku 2012 podle poklesla o 484 korun na 26 637 korun. Snížila se o 1,8 procenta, reálně pak kvůli růstu cen spadla o 2,9 procenta. Jedná se o největší pokles za uplynulých deset let. Málo se však ví, že na to měly vliv i vysoké odměny manažerů v roce 2012.
„Situace je jednoznačně lepší ve firmách, kde odbory vyjednávají kolektivní smlouvy. Tam by měly mzdy růst i v letošním roce, i když jen mírně,“ říká Středula.
Analýza ČMKOS o výdělcích zaměstnanců odhalila, že ve společnostech a institucích, které uzavřely kolektivní smlouvy, byla průměrná měsíční mzda o 2849 korun vyšší než ve firmách, které kolektivní smlouvu neuzavřely.
Podrobnosti najdete na stránkách ČSÚ.
Souhlasíte s názorem, že pokles mezd způsobí další problémy české ekonomice?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.