A nyní přejdeme do angličtiny!” Podle zjištění pracovního portálu Profesia.cz tato věta padne při šesti z deseti pracovních pohovorů a uvozuje tu část, ze které mají uchazeči o práci největší obavu. Uvedl to server Novinky.cz.

Pracovní pohovor v cizím jazyce představuje pro tři čtvrtiny kandidátů o nové zaměstnání noční můrou. V době rekordní nezaměstnanosti proto hledají cestu, jak se na pohovor připravit co nejlépe.

Pro 40 % respondentů ankety angličtina představuje nepřekonatelný problém, není schopno takový pohovor absolvovat, dalších 16 % kvůli své nedostatečné jazykové úrovni pozice s angličtinou raději nevyhledává,“ říká Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka portálu Profesia.cz, a dodává: „Aktivně se anglicky domluví pouhých 17 % Čechů, což patří mezi nejhorší výsledky v Evropě“.

Mnoho Čechů se bojí cizím jazykem mluvit. Do kategorie „pasivních angličtinářů“ spadá i většina příslušníků generace Čechů ve věku 15–34 let, kteří již získali základy jazyka ve škole, přesto se z nich podle průzkumu Eurobarometr domluví méně než každý pátý, což je třetí nejhorší výsledek v EU.

Zhruba osmdesát procent Čechů má pasivní znalost cizího jazyka, který ovšem v praxi používají jen velmi obtížně. Od studia je většinou odradí finančně náročná konverzace s rodilým mluvčím či jazykové kurzy, které přinášejí efekt až po delší době,“ říká Eva Králová ze společnosti Fraus Media.

V době, kdy v ČR úřady práce hlásí rekordní nezaměstnanost a na jedno volné místo připadá 16 uchazečů, rozhodují o přijetí i rozdíly v jazykových schopnostech.

Co by se podle vás mělo udělat, aby Češi lépe zvládali angličtinu?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit