Brňané si už zvykli potkávat v ulicích uklízečské čety s reflexními vestami s nápisy příslušné městské části. Udržet čistotu ve městě pomáhají dlouhodobě nezaměstnaní. Informoval o tom server Deník.cz.
„Aktuálně je v Brně 197 těchto pracovních míst. Nejvíc lidí pracuje pro městské části Brno-střed a Brno-sever,“ uvedla vedoucí referátu trhu práce z krajské pobočky Úřadu práce v Brně Ivana Ondráková.
Radnice Brna-středu plánuje v nejbližších týdnech počet těchto pomocníků ještě zvýšit. „Od 14. dubna jsme přijali čtrnáct nových lidí, nyní jich pro nás pracuje sedmdesát. Podle zájmu a možností počítáme s tím, že těchto zaměstnanců bude kolem stovky,“ odhadl mluvčí městské části Roman Burián.
Brno-střed už plány na velkou náborovou akci dokončuje. Díky zaměstnávání nezaměstnaných ušetří za úklid. Za využívání specializovaných firem ročně platí přes čtyřiadvacet milionů.
Na dvanáctitisícový plat jednoho zaměstnance z úřadu práce přitom přispívá jen pětistovkou měsíčně, zbytek zaplatí stát.
„S pomocí náboru chceme snížit náklady na využívání externích firem. Veškerou jejich práci ale nahradit nezaměstnanými nemůžeme. Dál je využijeme hlavně ke svozu odpadkových košů a zimní údržbu,“ sdělil starosta Brna-středu Libor Šťástka.
Lidi bez práce zaměstnává i městská část Královo Pole. „Aktuálně jich pro nás pracuje osm, samozřejmě ne každý z nich se osvědčil. S těmi současnými jsme spokojení," shrnul starosta městské části Roman Vykoukal.
V Líšni nemají s touto formou výpomoci dobré zkušenosti. „V minulosti se nám to neosvědčila. Zaměstnanci byli nespolehliví,“ řekl starosta Líšně Břetislav Štefan. Připustil ale, že čtyři dlouhodobě nezaměstnané zaměstnává.
Pouze dva lidé na veřejně prospěšných pracích uklízí v městské části Brno-jih. „Dřív jsme měli problém s jejich hlídáním, často nepracovali, jak měli,“ odůvodnil starosta Josef Haluza.
Morálku těchto zaměstnanců považují za problém i někteří Brňané. „Je dobře, že město dává příležitost lidem bez práce, ale vidím občas v centru hloučky lidí v reflexních vestách s košťaty a moc se nepředřou. Možná by potřebovali přísnější dohled,“ míní třeba Tomáš Marek.
Jaký máte názor na veřejně prospěšné práce?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.