Tři desetiny procenta. To je pokles míry nezaměstnanosti na Mělnicku za uplynulý měsíc. Právě v dubnu úřednice mělnického úřadu práce zaznamenaly míru nezaměstnanosti na hodnotě 8,2 procenta, což byl oproti březnovým 8,5 procenta pozitivní pohyb. Napsal to server Deník.cz.

„Pokles nezaměstnanosti významně ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, postupné oživování české ekonomiky i živnostníci, kteří začali po zimní přestávce opět obnovovat činnost,“ zdůvodnila mírné zlepšení situace na pracovním trhu mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Lidí bez práce bylo na sklonku dubna v mělnickém regionu ovšem i tak téměř šest tisíc - přesně 5961. Na jedno volné pracovní místo připadalo ve stejné době v průměru 15,4 uchazeče. Z uchazečů o zaměstnání bylo 289 absolventů škol a mladistvých, téměř desetinu z celkového počtu nezaměstnaných pak představovali zdravotně postižení.

Mělnický úřad práce v závěru uplynulého měsíce evidoval 387 volných pracovních příležitostí, což bylo o nějakých sto míst více než měsíc předtím. Zaměstnavatelé přitom během dubna nahlásili 156 poptávek po nových pracovnících a naopak skoro padesátku poptávek zrušili.

V dubnové nabídce bylo i 51 pracovních příležitostí pro absolventy škol a mladistvé, zdravotně postižení lidé si pak mohli vybrat z dvaatřiceti nabídek.

Na sklonku letošního dubna se o pořádek v obcích Mělnicka staralo 138 lidí, kteří pracovali v osvědčeném
systému veřejně prospěšných prací, v chráněných pracovních dílnách pro postižené pracovalo ve stejné době 109 lidí.

Mezi firmami působícími v regionu byl v závěru minulého měsíce největší zájem o řidiče nákladních automobilů, kterých místní podnikatelé sháněli bezmála třicet. Z toho zhruba třetina byla pro zahraniční transport. Šanci na nové zaměstnání měli i odborníci na přesné obráběcí stroje CNC, pracovníci ostrahy prodejen či kuchaři.

Z pohledu profesního zaměření uchazečů o zaměstnání převažovali podle Kateřiny Beránkové administrativní pracovníci, manipulační, pomocní, nekvalifikovaní, stavební i montážní dělníci a prodavači. Bez práce bylo ale také dost číšníků, servírek nebo pracovníků ostrahy.

Uchazečům vydatně pomáhají rekvalifikační kurzy, které úřad práce finančně podporuje. Lidé nejčastěji volí rekvalifikace zaměřené například na počítačové dovednosti, zdravotní a sociální služby nebo chtějí získávat řidičské průkazy na nákladní automobily,“ přiblížila rekvalifikace mluvčí pracovního úřadu.

Jak hodnotíte situaci na trhu práce na Mělnicku?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit