Celkem 14 173 uchazečů o zaměstnání se během prvního čtvrtletí letošního roku zúčastnilo některého ze široké nabídky rekvalifikačních kurzů nabízených Úřadem práce ČR (ÚP ČR). Napsal to server Novinky.cz.

Cílem rekvalifikačních kurzů je umožnit lidem, kterým hrozí, že přijdou o práci nebo už jsou nezaměstnaní, získání nové kvalifikace a tím pádem zvýšení jejich šance na trhu práce.

Jde o to, aby uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, který takovým kurzem úspěšně projde, našel novou práci v co nejkratší době. Úřad mu v tomto ohledu pomůže, ale je důležité, aby se vynaložená snaha na obou stranách nakonec neminula účinkem,“ říká generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a zároveň dodává:

Celkem šedesáti procentům uchazečů, kteří úspěšně zakončí některý z rekvalifikačních kurzů, se podaří získat během jednoho roku nové zaměstnání.“

Rostoucí zájem o zapojení uchazečů do rekvalifikačních kurzů svědčí podle Bílkové o tom, že lidé už si uvědomují, že se znalostmi a dovednostmi, které měli v době, kdy na pracovní trh teprve vstupovali, rozhodně nevystačí po celý život.

Aby rekvalifikační kurz skutečně splnil svůj účel, je třeba ho „ušít na míru“ konkrétnímu uchazeči. Skladba a zaměření kurzu musí rovněž odpovídat požadavkům na trhu práce. Zaměstnanci Úřadu práce ČR proto průběžně komunikují se zaměstnavateli i s místními samosprávami a monitorují vývoj a potřeby trhu práce.

Mezi klienty je v současnosti podle ředitelky Bílkové značný zájem o kurzy zaměřené na základní a speciální počítačové dovednosti, zdravotní či sociální oblast, služby v prodeji, účetnictví; zájem je i o svářečské a masérské kurzy, kurzy pro vizážistky, strážné, insolvenční správce nebo uchazeči chtějí získat řidičské průkazy (od skupiny C) včetně těch profesních. Zájem je také o rekvalifikace zaměřené na péči o dítě, tedy pro budoucí chůvy.

Jaké máte zkušenosti s rekvalifikačními kurzy?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit