Od začátku roku řešili na úřadech práce přes třicet fyzických napadení a stovky verbálních útoků. Dochází k bouchání do stolu, kopání do židlí, shazování počítačů a samozřejmě i k nespočtu vulgarismů. Napsal to server Idnes.cz.

Je to výbušná kombinace: být v hmotné nouzi nebo už delší dobu bez práce, k tomu mít nižší vzdělání a průměrnou, či podprůměrnou schopnost sebeovládání. Říká to psycholog Tomáš Vašák, který se tak vzrůstající agresi na úřadech práce ani moc nediví. „Stačí pak i malý problém, například v podobě opožděné výplaty dávek nebo nutnosti doložit nějaký doklad, a může dojít i k útoku," tvrdí Tomáš Vašák.

Paní Eva z úřadu práce v severních Čechách jeden takový případ rozzuřeného klienta nedávno řešila. „Začal na mě a moji šéfovou křičet, že nadržujeme cikánům, a že si na nás bude stěžovat a zařídí, abychom přišly o místo,“ vzpomíná žena.

Co muže tak rozčílilo? „Chtěl proplatit účet za plynové bomby. Sdělila jsem mu, že náklady mu může úřad uhradit pouze v případě, že si podá příslušnou žádost. Tu si osobně vyzvedl už při předchozí návštěvě. Nevím, co ho to popadlo, každopádně si nechal zavolat nadřízenou a byl na nás obě velmi hrubý, až jsme se ho bály.“

Podobnou zkušenost má také pražská úřednice Marie: „Klient se dostavil na předem domluvené jednání. Chtěla jsem s ním projednat jeho účast na výběrovém řízení. Podle vyjádření potenciálního zaměstnavatele byl totiž nedostupný v době, kdy se ho snažili na konkurz pozvat. Zeptala jsem se ho tedy, proč měl nedostupný mobil. A to jsem neměla dělat. Začal na mě křičet sprostá slova a urážel mě.“

Mezi hlavní důvody, které vedou k napadání zaměstnanců úřadu práce, patří nespokojenost s výplatním termínem a pak také rychlost zpracování žádosti a následná výplata dávky. Někteří lidé se také dožadují vyšší částky a výplaty v hotovosti. Rozčilují se i ve chvíli, kdy jsou z nějakého důvodu vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání.

„Nejčastějšími terči slovního a fyzického napadání jsou pracovníci hmotné nouze. Dochází k nim ale i v oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory. V tuto chvíli hledáme pravidla a opatření, díky kterým budeme schopni případným atakům předcházet. Jednou z cest by mohla být zákonná úprava, která by zvýšila ochranu úředníků,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková a přiznává, že už řešila několik výpovědí úřednic, které dále odmítaly snášet napětí a stres na pracovišti.

„Nezřídka jim chování klientů způsobuje těžkou psychickou újmu, stres a pocit ponížení. Nemluvě o obavách z napadení mimo úřad. Výrazy typu: 'Nic ti nepřinesu, sežeň si to sama, ty seš tady pro mě!',  'Rakovinu, ať máš v hubě!', 'Počkám si na tebe a rozkopu ti tvoji držku!', patří mezi těch pár, které je možné publikovat. Situace bývá často tak vyhrocená, že včasný zásah policie předejde nejhoršímu,“ dodává Marie Bílková.

Průměrná doba příjezdu policistů po nahlášení incidentu je podle ní 5 až 10 minut. Většinou prý stačí slovní domluva, pokud je však dotyčný hodně agresivní, odvedou si ho muži zákona na služebnu. V některých případech bylo nutné podat i trestní oznámení.

U soudu skončilo například napadení úřednice na oddělení nepojistných sociálních dávek. Klientka dotyčnou nejdříve slovně urážela a jak se stupňoval její vztek a agresivita, začala jí vyhrožovat zabitím. Dopustila se přečinu výtržnictví a vyhrožovaní, takže ji soud udělil pětiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na 15 měsíců.

Na některých úřadech práce, kde je vedeno hodně lidí, se tak začalo už více myslet na bezpečnost pracovníků. Dbá se například na to, aby jich bylo více pohromadě v kancelářích, mají přepážková skla, navzájem propojené místnosti, SOS tlačítka, bezpečnostní kamery i ochranné spreje.

Zaměstnanci procházejí pravidelně školeními, aby věděli, jak jednat s klienty v konkrétní situaci a mají k dispozici manuál, který zohledňuje situaci v jejich regionu. Zároveň pracujeme na přípravě informační kampaně, která by měla cílit na klienty i samotné zaměstnance úřadu,“ tvrdí vedení úřadů práce.

Podle psychologa Tomáše Vašáka by ovšem mělo jít o cílený, intenzivní trénink úředníků. Nejen teoretické „povídání“ o asertivitě.

„Mnohde ještě přetrvává postoj, že kvalifikací pro práci úředníka je schopnost psát všemi deseti. To je sice důležité, ale pokud je vaší prací denně mluvit s desítkami klientů, je vaše schopnost správné komunikace významnější než cokoli jiného,“ říká Tomáš Vašák.

Co je podle vás hlavní příčinou agresivity klientů vůči úředníkům úřadů práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku. 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit