Úřad práce evidoval ke konci června celkem 451 395 uchazečů o zaměstnání. To je o 14 294 méně než v květnu a o 85 784 méně než v červnu 2014. Podíl nezaměstnaných osob klesl na 6,2 procent. Loni byl přitom za stejný měsíc na 7,4 procentech. Nadále pokračuje růst počtu volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 96 983. Zprávu uvedl portál BusinessInfo.cz.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů - největší pak okres Prachatice (o 8,6 %), Český Krumlov (o 6,6 %), Jindřichův Hradec (o 6,4 %), Jeseník (o 6,3 %), Náchod a Prostějov (shodně o 5,4 %), Chrudim a Rychnov nad Kněžnou (shodně o 5,1 %).

Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. V rámci monitorovacích návštěv nám zaměstnavatelé hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezónní práce," říká zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 4,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (19,6), Ústí nad Labem (18,7), Chomutov (15,4), Karviná (14,5), Most (12,9) a Jeseník (12,1). Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich bylo ke konci června 8 866 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Celkem 25 473 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým.

Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali řemeslníky a stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče. Přednost dávají zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (například svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

Během června se do evidence ÚP ČR nově přihlásilo 42 636 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet vyšší o 3 717, meziročně pak o 1 668 uchazečů nižší. Z evidence naopak odešlo celkem 56 930 klientů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). To je o 7 885 méně než v květnu a o 168 méně než v červnu 2014. Novou práci získalo 37 135 lidí - o 9 708 méně než v předchozím měsíci a o 788 méně než před rokem. Celkem 11 378 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

Výhlídky na prolomení šesti procent

Ožívající stavebnictví a s nastupujícími prázdninami také cestovní ruch a pohostinství vytvářejí tradičně v těchto měsících sezónní pracovní místa. Dobrou zprávou je, že díky pokračujícímu hospodářskému oživení vznikají i dlouhodobá pracovní místa, zejména v průmyslu. Míra nezaměstnanosti by tam v nejbližších měsících mohla prolomit i šestiprocentní hranici," analyzuje data a předpovídá Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů z poradenské společnosti PwC ČR.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,8 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,3 %), Benešov (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Pelhřimov, Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec a Písek (shodně 3,7 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,3 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava -město (10,3 %), Chomutov (10 %), Děčín a Sokolov (shodně 8,7 %).

O dlouho neviděné nabídce pracovních míst svědčí i méně oficiální data z internetových serverů. Potřeba najít nové spolupracovníky v klesající zásobě neumístěných nezaměstnaných se pro mnohé podniky stává noční můrou. Pro ekonomiku tak nastává méně příjemná fáze cyklu, kdy bude pokles nezaměstnanosti spojen s více negativními faktory. Měl by se také začít projevovat zvýšený tlak na růst mezd, který zatím ve statistikách příliš vidět není," okomentoval statistiku Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Pomáhá i podpora

Pozitivně se na vývoji podepisuje, kromě rostoucí ekonomiky, také široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, stále se rozrůstající portfolio projektů určených konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání a v neposlední řadě i proaktivní komunikace se zaměstnavateli.

V rámci monitoringu volných pracovních míst kontaktují zaměstnanci ÚP ČR firmy a obce, vyhledávají volné pozice pro uchazeče o zaměstnání, seznamují je nejen s možnostmi finanční podpory v rámci nástrojů a opatření APZ, ale také jim nabízejí poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních zaměstnavatelů a konkrétního regionu. Výsledkem je mimo jiné neustále rostoucí počet volných pracovních míst v databázi ÚP ČR. V uplynulém měsíci jich úřad evidoval celkem 96 983 - o 4 282 více než v květnu a o 47 504 více než před rokem.

Zaměstnavatelé oceňují nejen možnost finanční podpory, ale také pomocnou ruku, kterou jim ÚP ČR nabízí například v podobě předvýběru vhodných uchazečů o zaměstnání na hlášená volná pracovní místa. Tato aktivita z naší strany jim šetří čas, který pak mohou využít jinde," upozorňuje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Více se o vývoji nezaměstnanosti v červnu dočtete zde.

 

Registrujete ve svém okolí větší počet volných míst?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.


-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit