S různými formami šikany v zaměstnání se setkává mnohý z nás. Jak to ale dokázat, když navíc oním postiženým je zaměstnanec a proti němu stojí jeho šéf. Často se stává, že kvůli znepříjemňování života v práci, zaměstnanec raději odejde, i třeba na hůře placené místo, ale do vstřícnějšího kolektivu. Uvědomili si to i senátoři, kteří dnes pořádají veřejné slyšení na téma ochrany proti šikaně v zaměstnání, napsal server e-sondy.cz.

Podle statistik se každá pátá osoba, která spáchala sebevraždu, potýkala s šikanou v zaměstnání. V uplynulých týdnech a měsících jsem se setkal s celou řadou lidí, kteří trpěli závažnými psychickými problémy, právě kvůli šikaně,“ říká senátor Libor Michálek, jeden z těch, kteří dnešní slyšení iniciovali. Vítá proto potřebu definovat mobbing v legislativě a umožnit vymáhání škody po osobách, které se šikany dopouštějí nebo ji tolerují mávnutím ruky.

Šikanu na pracovišti popsala v Senátu i Božena Rajmanová, která svého šéfa upozorňovala na rozpory ve smlouvách, ke kterým jako sekretářka měla přístup. Upozornila na tuto skutečnost i generálního ředitele, podala trestní oznámení, ale výsledkem byla tzv. reorganizace, při které jako jediná zaměstnankyně byla vyhozena z práce.

Návrh zákona na ochranu proti šikaně na pracovišti by měl být předložen na začátku příštího roku.

Setkali jste se již se šikanou na pracovišti?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit