Nadále pokračuje růst počtu volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR celkem 108 573. Jde o nejvíce volných pozic od prosince 2008. V mezinárodním srovnání se Česká republika drží dlouhodobě pod evropským průměrem. Zprávu uveřejnil portál BusinessInfo.cz.
Ke konci září evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) nejméně uchazečů o zaměstnání od března 2009 - celkem jich bylo 441 892. To je o 8 774 méně než v srpnu a o 87 206 méně než v září 2014. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 424 269 dosažitelných uchazečů, to znamená, že jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání. Podíl nezaměstnaných osob klesl na šest procent (srpen 2015 – 6,2 %, září 2014 – 7,3 %).
„Je to fakticky nejlepší výsledek od roku 2008, který jen potvrzuje pozitivní trend na českém trhu práce. Trend, za nímž stojí především ekonomický růst vytvářející nová pracovní místa na jedné straně a zlepšující náladu spotřebitelů na straně druhé," říká Petr Dufek, analytik ČSOB.
Podíl nezaměstnaných osob v ČR k 30. 9. 2015 | 6 % |
Počet uchazečů o zaměstnání | 441 892 |
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání | 424 269 |
Míra nezam. podle EUROSTAT (srpen 2015) | 5,1 % |
Počet volných pracovních míst | 108 573 |
Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,7 %), Rychnov nad Kněžnou (3 %) či Prachatice (3,1 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,5 %), Karviná (11,1 %) a v Ústí nad Labem (10,7 %).
V uplynulém měsíci došlo k dalšímu oživení pracovního trhu. Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna.
„Česká ekonomika nadále roste, což dokazuje i rekordní počet volných pracovních míst. V uplynulém měsíci jich opět přibylo a jejich počet se blíží k hodnotám z listopadu 2008. Tehdy jich zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR celkem 111 307. Projevuje se tak pozitivní dopad široké podpory v rámci aktivní politiky zaměstnanosti Úřadu práce ČR,“ shrnuje vývoj na trhu práce zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková a dodává: „V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst“.
V odhadech následujícícho vývoje se ovšem analytici různí. Petr Dufek z ČSOB se ještě v podstatě drží názoru Kateřiny Sadílkové. Předpokládá, že v závěru letošního roku nezaměstnanost mírně vzroste. Jan Žák, analytik Zlaťáky.cz do konce roku naopak kvůli sezónním vlvům změny neočekává.
„Do konce roku neočekávám žádné drastické snižování počtu lidí bez práce a to hlavně díky sezónním vlivům. K dalšímu výraznějšímu poklesu by mělo dojít až v roce 2016. To bychom se mohli dostat na předkrizové hodnoty okolo pěti procent. V následujícím roce by tak zaměstnavatelé mohli naplno pocítit tlak na růst mezd,“ tvrdí Jan Žák, v kontrastu k němu Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank předpokládá, že další měsíce přinesou na trh práce částečný obrat, daný kombinací ukončení sezónních prací a slabší poptávkou v některých oborech.
„Na konci roku odhadujeme podíl nezaměstnaných na 6.3%. Zda příští rok naváže trh práce na úspěšný letošek, vidíme zatím jako otevřené," Pavel Sobíšek.
Zaří tradičně patří absolventům
Jako každý rok v září, i letos, se do evidence Úřadu práce ČR hlásila hlavní vlna absolventů. Meziměsíčně jich bylo o 5 205 více. V dlouhodobém srovnání byl ale jejich počet nejnižší za poslední čtyři roky. Bez práce bylo k 30. 9. 2015 celkem23 089 bývalých studentů (září 2012 – 30 520, září 2013 – 37 301, září 2014 – 29 373).
„Řada mladých lidí se snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, které si mohou takzvaně vychovat k obrazu svému. Tento vývoj svědčí o nárůstu zaměstnatelnosti této skupiny uchazečů. Další věcí je, že roste počet mladých lidí, kteří pracují už během studia, a to značně zvyšuje jejich šance na uplatnění po dokončení školy,“ vysvětluje Kateřina Sadílková.
V evidenci Úřadu práce ČR převládají absolventi se středním odborným vzděláním, tedy vyučení, a absolventi středních odborných škol s maturitou. Nejpočetněji jsou mezi nezaměstnanými zastoupeni bývalí studenti středních škol zaměřených na gastronomii, hotelnictví a turismus. Hůře hledají uplatnění na trhu práce také absolventi oborů jako je podnikání a osobní a provozní služby. V případě vysokoškoláků nejčastěji přicházejí na ÚP ČR ti, kteří vystudovali ekonomii. Naopak nejméně je bývalých posluchačů lékařských, právnických či strojírenských vysokých škol.
V případě všech absolventů platí, že největší šance na získání práce mají absolventi technických a řemeslných oborů. Aby ÚP ČR co nejvíce zjednodušil mladým lidem vstup na trh práce, pořádá po celé republice besedy pro žáky středních, ale i vysokých škol, na kterých se účastníci se dozvědí řadu potřebných a praktických informací. Mimo jiné i to, jak mají postupovat, pokud zaměstnání nenajdou.
Obrat na trhu práce
Za rychlý pokles nezaměstnanosti vděčíme podle Petra Dufka z ČSOB především průmyslu a službám, které vytvářejí nové pracovní příležitosti takřka rekordním tempem. „Volných míst přitom přibývá každým měsícem a aktuálně jich je už přes 108 tisíc. A zdaleka nejde jen o místa v Praze a Středočeském kraji, ale i v ekonomicky slabších regionech, které trpěly nadprůměrnou nezaměstnaností," dodává Petr Dufka.
„Výrazná poptávka po pracovní síle je patrná zejména v oblastech, kde fungují nebo se chystají nové výrobní provozy a kde se zásoba volných pracovních sil značně ztenčuje. Pracovní trh zatím zjevně nezaznamenal ochlazení exportní poptávky, viditelné v některých segmentech zahraničního obchodu v srpnu," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.
Více se o nezaměstnanosti v září dočtete ZDE.
Co podle Vás stojí za poklesem nezaměstnanosti v září?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-