Úspěšně ukončili vysokou školu, ale to ještě neznamená, že mají o práci postaráno. Desítky, někdy i stovky rozeslaných životopisů, zdlouhavé pohovory nebo nízká mzda, s tím vším musí vysokoškoláci do budoucna počítat.Skutečnost, že absolventi vysokých škol míří často přímo na úřad práce, dokazují i statistiky. Podle posledních údajů Úřadu práce České republiky (ÚP ČR) se situace sice zlepšila, ale jen v některých oborech. K 31. září bylo na úřadech práce evidováno 23 089 absolventů vysokých a středních škol. Ve stejném období loňského roku jich bylo téměř o sedm tisíc více, v roce 2013 dokonce o 15 tisíc více. Největší problémy sehnat práci v oboru mají dnes učitelé a ekonomové. Zprávu uvedl portál e-sondy.cz

Nejvíce byli mezi nezaměstnanými pedagogy zastoupeni učitelé středních škol, konzervatoří a druhého stupně základních škol (1 126)," konstatuje zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Obtížně hledají zaměstnání i vysokoškoláci, kteří vystudovali ekonomii. „Naopak nejméně je absolventů lékařských, právnických či strojírenských vysokých škol. V případě všech mladých lidí platí, že největší šance na získání práce mají absolventi technických a řemeslných oborů," zdůrazňuje Sadílková. Pokud jde o učitele, Jiří Halbrštát, manažer marketingu a náboru společnosti ManpowerGroup si myslí, že vystudovaní pedagogové často učit nechtějí a volí raději úřad práce. „Není divu. Za podprůměrný plat se nechat šikanovat od dětí a jejich rodičů, a navíc být ve společnosti považován za největšího loosera, se už nikomu moc nechce," říká. Podle něj jdou na pedagogické školy také často lidé, kteří po gymnáziu nevěděli, co chtějí. „Takoví si zajímavou práci těžko najdou. Ti ostatní možnosti mají," tvrdí.

A protože základním předpokladem pedagoga jsou dobré komunikační dovednosti, dají se podle Halbrštáta využít v obchodě, cestovním ruchu nebo třeba personalistice. Mladým lidem radí, aby se ptali známých, protože více než 70 procent volných míst se obsadí právě přes ně. Současní studenti vysokých škol by chtěli mít flexibilní pracovní dobu, stravenky a průměrný plat kolem 26 tisíc korun. Co se týká zaměstnavatelů, preferují Google, Škodu Auto, ČEZ, L ́OREAL nebo Komerční banku. Vyplývá to průzkumu, který letos provedla už po jedenadvacáté organizace AIESEC Česká republika ve spolupráci se společností ManpowerGroup. Sny o výši platu se často velmi brzy rozplynou. Můžete například vystudovat učitelský obor s aprobací pro třetí stupeň, což znamená střední školu, ale tam místo již neseženete. A najít si práci na základní škole i ve větší vzdálenosti od místa bydliště, není nic platné. Jste brána jako neaprobovaná s nástupním platem kolem 11 tisíc korun čistého! Mladí přitom nejsou líní za prací dojíždět. V rámci průzkumu jich více než polovina (54%) odpověděla, že je ochotna pracovat kdekoliv na světě, 22 procent v rámci Evropy a zbytek přijme zaměstnání kdekoliv v republice.

Jsou podle Vás požadavky čerstvých absolventů reálné?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit