Česko stárne, průměrný věk odchodu do důchodu se zvyšuje. Firmy budou muset s přibývajícími roky zaměstnávat stále více seniorů, než je dosud běžné. Pro Česko to může být problém z toho důvodu, že země je nyní hodně závislá na průmyslu. A pro řadu profesí je důraz na fyzickou kondici klíčový.Zprávu uvedl portál Ihned.cz.
Pro firmy to není zrovna příznivá vize: s přibývajícími roky budou muset zaměstnávat stále více seniorů, než je dosud běžné. Česká populace stárne, což postupně zvyšuje průměrný věk zaměstnanců. Podniky to pociťují už nyní a začínají situaci řešit.
Pro Česko to může být problém z toho důvodu, že země nyní hodně závisí na průmyslu. A pro řadu profesí je důraz na fyzickou kondici klíčový. "Přemýšlíme, jak vytvořit podmínky, aby lidé byli schopní vydržet pracovat do 65 let," říká člen představenstva oceláren ArcelorMittal Jan Rafaj.
Výhled na další desetiletí naznačuje, že v Česku budou staří lidé stále početnější skupinou. V roce 2050 bude nejvíc Čechů ve věku 70 let, odhaduje Světová zdravotnická organizace. Právě v té době bude odcházet silná populační vlna Husákových dětí do důchodu. Ještě na začátku tohoto tisíciletí přitom bylo nejvíc obyvatel mezi 20 a 25 lety a ve věku 40 až 50.
Částečně firmám uleví nové technologie. "Zaměstnávání starších lidí v průmyslu výrazně usnadní robotizace. Fyzickou námahu častěji střídá obsluha strojů," podotýká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Závislost na starších ročnících
To ale otázky stárnutí zcela nevyřeší. Už dnes podniky závisí stále více na starších ročnících − protože ekonomika roste, potřebují víc zaměstnanců, místa se jim ale nedaří obsazovat mladšími lidmi. Podle firem nemají požadovanou kvalifikaci. "Velké firmy mají programy na udržení starších zaměstnanců již mnoho let, protože vědí, že najít nové zaměstnance je náročné a ti současní jsou zkušení a loajální," říká Špicar. Jen letos firmy potřebují sehnat přes 150 tisíc nových pracovníků.
Problém si uvědomuje i česká vláda: firmám doporučila, aby seniorům více nabízely částečné úvazky. To je už dnes obvyklá praxe například ve Skandinávii, Německu nebo ve Velké Británii.
Právě tyto země jsou v přístupu ke starším zaměstnancům nejdál. Nabízí jim například také dovolenou navíc nebo čas na kondiční cvičení.
V Česku jako první zareagovaly mezinárodní firmy. Třeba jihlavská pobočka strojírenské společnosti Bosch od loňska zaměstnance motivuje, aby neodcházeli do předčasného důchodu. Tři roky před důchodem jim začne platit plnou mzdu při polovičním úvazku. "Reagujeme tak na rostoucí průměrný věk zaměstnanců a na zvyšující se požadavky a fyzickou zátěž," řekl mluvčí firmy Pavel Roman.
Podle Špicara ze Svazu průmyslu firmy nejčastěji přesouvají starší zaměstnance na méně náročné pozice. "Samozřejmě se při tom řeší i otázka platu, aby nedošlo k výraznému propadu," říká Špicar.
Pozice v méně fyzicky náročných provozech se pracovníkům ve vyšším věku snaží najít například výrobce nemocničních lůžek Linet. "Mně je 62 a nedokážu si představit, že zvládnu na lakovně tahat věci, které tahají ti mladí kluci," říká výkonný ředitel společnosti Zbyněk Frolík. Starším zaměstnancům nabízí práci třeba v kontrole kvality nebo ve vývoji inovací.
Otázku starších pracovníků řeší i firmy, které nestojí na fyzičce svých lidí − například banky. Chtějí je udržet už jen kvůli jejich velkým zkušenostem. "Většinou jde o velmi zkušené zaměstnance s mnohaletou praxí, kteří mají co předat svým nástupcům," říká Andrea Šarochová z personálního oddělení Komerční banky. Senioři mohou získat kratší úvazky nebo částečně pracovat i z domova.
Výrobce cereálií Emco vidí výhodu starších zaměstnanců v tom, že jsou firmě věrnější. "V 90. letech jsme byli nadšení z mladých, ale postupně zjišťujeme, že jsou nestálí. Upřednostňujeme lidi nad 40 let, ve výrobě si chceme udržet i zaměstnance nad 50 let," říká majitel Zdeněk Jahoda. "Když chce někdo pracovat i v důchodovém věku, vycházíme mu maximálně vstříc."
Dovolená navíc i čas na cvičení
Pro firmy v západní Evropě se problematika stárnutí zaměstnanců a odchody do důchodu stávají dokonce důležitějšími než poměr žen vůči mužům. "Je to otázka číslo jedna," řekla Sissel Vienová, ředitelka lidských zdrojů norské divize Siemensu.
Strojírenská skupina se snaží seniory udržet v práci déle. Ještě nedávno měla firma pravidlo, že zaměstnancům mohla v 67 letech dát výpověď bez udání důvodu. Teď ale tuto hranici zvýšila na 70 let. "S každým starším zaměstnancem prodiskutujeme jeho požadavky a hledáme způsob, jak mu vyjít vstříc," přiblížila Vienová s tím, že takové pohovory dělají každých pět let s lidmi, kteří přesáhli padesátku.
Zaměstnanci starší 60 let také od Siemensu dostávají placený čas na kondiční cvičení. Po dosažení 64 let mají i dva týdny dovolené navíc.
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-