Meziročně mírně přibylo lidí, kterým hrozí příjmová chudoba, a to na 9,8 procenta Čechů. Na hranici chudoby se dostal člověk, který neměl měsíčně ani 10 240 korun. Zprávu uvedl server e-sondy.cz.
Míra ohrožení příjmovou chudobou vloni podle Českého statistického úřadu narostla proto, že se posunula její hranice, která zohledňuje medián příjmů. Hranice je pro jednotlivce stanovena na měsíčním příjmu ve výši 10 240 korun, pro pár ve výši 15 359 korun, pro jednoho rodiče s dítětem mladším 13 let ve výši 13 331 korun a pro partnery se dvěma dětmi mladšími 13 let ve výši 21 503 korun.
Největším problémem chudých lidí v Česku je předlužení, dlouhodobá nezaměstnanost, nemožnost získat běžné bydlení a nižší minimální mzda než dávky. Odborníci doporučují zavedení sociálního bydlení a zálohovaného výživného od státu, změnu pravidel oddlužení či zvýšení nejnižšího výdělku na 12 tisíc korun. Minimální mzda teď činí 9900 korun.
Předseda Josef Středula dlouhodobě prosazuje zvýšení minimální mzdy. Odboráři požadují její zvýšení od příštího roku na minimálně 11 500 korun. „Prvním důvodem je velmi dobrý výkon ekonomiky. A druhým to, že vláda má v programovém prohlášení dosáhnout 40 procent průměrné mzdy, a toto přesně vyhovuje tomuto propočtu při navýšení průměrného výdělku," zmínil Středula.
Zaměstnavatelé požadavky na zvýšení minimální mzdy kritizují jako populistické. „Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě prosazuje to, aby se výše minimální mzda nastavila podle vývoje průměrných mezd, růstu HDP a míry inflace. Je nutné jednat o vzorci vývoje minimální mzdy, aby firmy mohly předvídat vývoj. Nemělo by jít o čistě politická rozhodnutí, kdy ten či onen politik vystřeluje určité částky," řekl prezident svazu Jaroslav Hanák.
Středula upozornil, že od ledna je na Slovensku minimální mzda 405 euro (11 000 korun), zatímco v Česku je 360 euro. „V podílu k průměrné mzdě jsme na tom úplně nejhůř ze všech zemí eurozóny," uvedl předseda odborové konfederace. V sousedním Německu je minimální mzda 1580 euro (43 000 korun). Podle Středuly má Česká republika produktivitu práce na úrovni 62 procent Německa, ale mzdy jen třetinové. „Takže tady je obrovský prostor pro možnost navyšování mzdy," dodal.
Myslíte si, že by se minimální mzda u nás měla vyrovnat minimálně mzdě na Slovensku?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-