Nezaměstnanost v Česku meziročně klesla o 1,3 procentního bodu na 6,4 procenta. Meziměsíčně jde o mírný nárůst z 6,2 procenta, na čemž se podepsal úbytek sezonních prací. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008, uvedl portál Ihned.cz.

Ke konci letošního ledna evidovaly úřady práce 467 403 uchazečů o zaměstnání. To je sice o 14 285 více než v předchozím měsíci, ale o 88 788 méně než v lednu 2015. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání, bylo letos v lednu 450 704.

Prostřednictvím úřadů práce nabízeli zaměstnavatelé 107 779 volných pracovních míst, což je o 45 522 více než před rokem. Jde o nejvyšší lednovou hodnotu od roku 2008.

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu na 6,4 procenta z prosincových 6,2 procenta, před rokem ale dosahoval 7,7 procenta.

"V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Došlo k postupnému útlumu sezonních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence úřadů práce. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Čtyři a půl uchazeče na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době v průměru 4,3 uchazeče, zatímco před rokem jich bylo devět. Déle než rok jsou bez práce dvě pětiny (40,1 procenta) nezaměstnaných. Na podporu v nezaměstnanosti má nárok 26,5 procenta uchazečů o zaměstnání. Na konci ledna evidovaly úřady práce 21 075 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,5 procenta. Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí zhruba polovinou (49 procent). Osoby se zdravotním postižením tvoří 12,7 procenta nezaměstnaných.

O koho je největší zájem?

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení.

Dále hledali kuchaře (kromě šéfkuchařů), prodavače, řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavebnictví, uklízeče, číšníky a servírky, zdravotnický personál, šičky, učitele, obchodní zástupce, pracovníky v informačních službách, operátory call center, skladníky zpracovatele masa nebo vychovatele na školách v přírodě. "Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí," říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory – například svářeč, obráběč kovů, zámečník, seřizovač, elektrikář, kovodělník, obsluha CNC strojů. "Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance," dodává mluvčí.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let – tvoří 31,5 procenta z celkového počtu uchazečů (147 091 osob). Průměrný věk nezaměstnaných činí 41,5 roku.

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví, uklízečů a pomocníků v domácnostech, dále pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy nebo řidičů motocyklů a automobilů (kromě nákladních), číšníků, servírek, kuchařů či kovářů a nástrojářů.

Nejnižší v EU

Tuzemská nezaměstnanost je nejnižší v Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu v prosinci dosahovala 4,5 procenta – stejně jako v Německu. Následují Malta, Velká Británie (shodně 5,1 procenta) a Rakousko (5,8 procenta).

Nejvyšší nezaměstnanost v EU je naopak v Řecku (24,5 procenta v říjnu), Španělsku (20,8 procenta) a Chorvatsku (16,5 procenta).

Více se o vývoji nezaměstnanosti dočtete zde.

Čím je podle Vás zapříčiněn meziroční pokles nezaměstnanosti?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit