Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla z únorových 6,3 procenta na 6,1 procenta. Bez práce bylo 443 109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota za posledních devět let. Čeští zaměstnavatelé nabízeli celkem 117 335 volných míst. Zprávu uveřejnil portál BusinessInfo.cz.

Oznámil to Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni ve stejnou dobu bylo bez práce 525 tisíc lidí a nezaměstnanost se pohybovala nad sedmi procenty. Miínimálně do poloviny roku by mělo nezaměstnaných dále ubývat.

V následujících měsících pomůžou trhu práce sezónní faktory, díky nimž můžeme počítat do června s poklesem počtu lidí bez práce o dalších 60 tisíc. Současný stav ekonomiky ovšem začíná rozhodovat o tom, zda bude pokračovat pokles podílu nezaměstnaných i na podzim, nebo se situace obrátí,“ říká hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Vývoj na konci roku a v dalších měsících je podle analytiků nejistý.

Těžko dnes najdete firmu, které nechybí lidi. Rostoucí ekonomika vytváří nová pracovní místa jak ve výrobě, tak ve službách, a je stále obtížnější je obsadit. Rozjezd nových provozů je brzděn nedostatkem lidí do provozu, řidiči i manažery. Firmy se snaží nové kandidáty nalákat nejen na výši nástupního platu, ale i na pracovní prostředí či benefity,“ cituje web E15.cz Andreu Linhartovou Palánovou, odbornici na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR.

Polovina firem chce nabírat

Zvyšovat počet zaměstnanců hodlá v letošním roce asi polovina českých společností. Březen je navíc tradičně měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. Některé kraje už evidují vyšší zájem firem o pracovníky na krátkodobé pracovní poměry, tedy brigády.

Zajímavé je, že od února klesla slabě či mírně nezaměstnanost ve všech regionech České republiky. Nejméně lidí bez práce je nadále v hlavním městě, kde je nezaměstnanost pouze 4,1 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent. Mezi okresy jsou na tom nejlépe Rychnovsko a Praha-východ (2,5 procenta), nejvyšší nezaměstnanost je pak na Mostecku (11,4 procenta) a na Bruntálsku (10,9 procenta).

Na jedno volné pracovní místo připadá podle Úřadu práce v současné době průměrně 3,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (18,6) a Ústí nad Labem (14,8). Nejlépe je na tom Praha-východ. Zde na jedno volné místo připadá 1,1 uchazeče. Nejvíce volných pozic je v Praze, a to 17 077.

Volná místa se ale nedaří vždy obsadit. „Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání, to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, např. v případě rodičů malých dětí či osob se zdravotním postižením, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv. Problémem může být i omezená mobilita,“ vysvětluje ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Ten věří, že v této situaci může pomoci příspěvek na podporu regionální mobility, který od dubna ÚP ČR poskytuje v rámci pilotního projektu v pěti krajích ČR.

Víc se o vývoji březnové nezaměstnanosti dočtete zde.

Čím je podle Vás zapříčiněn pokles nezaměstnanosti v březnu?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

 

 

 
Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit