Za každou pracovitou ruku i nekvalifikovaného dělníka nabízejí mnohé firmy dnes o 1400 korun více než před dvěma lety. Hlad po některých profesích se odrazil v růstu jejich mezd někdy i dvakrát rychlejším tempem, než kolik činil celorepublikový průměr. Výše mezd nicméně ne vždy odpovídá poptávce po zaměstnancích. Tolik z průzkumu ČSOB v březnu letošního roku. Zprávu uvedly e-sondy.cz.
Prodavače a skladníky lákají billboardy a letáky téměř všech velkých obchodních řetězců, Kaufland například nabízí novým prodavačům v Praze až 18 tisíc korun hrubého. Jenže i když prostřední mzda prodavače (t.j. medián: polovina prodavačů bere více a druhá polovina méně) dosahuje 14 620 korun hrubého, což je o necelou pětistovku víc než před začátkem oživení ekonomiky na konci roku 2013, k celorepublikovému průměru zdaleka nedosahuje.
Kromě nekvalifikovaných profesí zaměstnavatelé shánějí také experty. A ti jsou v některých oborech čím dál vzácnější. Cení se hlavně manuální zručnost. Například novojičínský Tonak shání už druhým rokem specialisty na výrobu klobouků z králičích chlupů. „Zapracování je poměrně dlouhé. Nabízíme kolem 15 tisíc korun měsíčně podle zručnosti,“ říká Jan Vrba, spolumajitel Tonaku. Expert za 15 tisíc? Nelze se divit, že takovou mzdu, se do Tonaku mnoho kvalifikovaných lidí nehrne.
I když podle statistik úřadu práce převažuje počet nezaměstnaných (443 tisíc na konci března) skoro čtyřikrát počet volných pracovních míst, problémem je nesoulad v nabídce a poptávce po práci v regionech. Nejvíc volných míst pro textilní a kožešnickou výrobu je na Karlovarsku a Liberecku. V Praze je zase největší poptávka po analyticích a vývojářích softwaru či pracovnících call center a na přepážky k zákazníkům.
Vnímáte také nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po práci v regionech?
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-