Po letošní valorizaci o 700 korun zvedá vláda minimální mzdu pro příští rok dokonce o 1100 korun, což je nejvýraznější skok v historii. Od 1. ledna 2016 bude nejnižší možná měsíční výplata v ČR 11 tisíc korun.

Pracovat se musí vyplatit,“ komentoval říjnové rozhodnutí kabinetu premiér Bohuslav Sobotka. Během funkčního období jeho vlády se minimální mzda zvyšuje každoročně, celkově narostla už o tři tísíce korun.

Výhrady měl původně ministr financí Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Místopředseda vlády nakonec ustoupil s tím, že Česko má stále jednu z nejnižších minimálních mezd v Evropě a je potřeba tuto „nerovnováhu“ odstranit. Že může rozhodnutí hnutí ANO souviset s blížícími se volbami, druhá nejsilnější vládní strana odmítá.

Nejnižší možná výplata bude v roce 2017 činit 38,2 % mzdy průměrné. U hodinové mzdy se zvýší spodní hranice z 59 na 66 korun.

Ruší se limit pro zdravotně postižené

Vládní návrh je kompromisem mezi přáním odborů, které požadovaly navýšení až na 11 500 korun a zaměstanavatelů, pro které bylo naopak přijatelným minimem 10 600 korun za měsíc práce.

Ještě v loňském roce navýšila vláda minimální mzdu pro zdravotně postižené – tedy pro lidi s omezenou možností pracovního uplatnění. Ta se dostala až na hranici 9300 korun.

Tento limit ale nyní ministři zrušili. Pro handicapované tak budou od roku 2017 platit stejné sazby jako pro běžné zaměstnance. Firmy budou mít ovšem možnost získat na handicapované zaměstnance vyšší příspěvek od státu.

Přání některých ekonomů a zástupců zaměstnavatele, aby o valorizaci nerozhodovala vláda, ale aby nejnižší mzda rostla podle vývoje ekonomiky, kabinet zatím nevyslyšel. „Za stávajících okolností, kdy jsme na chvostu EU, to odmítám,“ komentovala to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. V Evropě mají aktuálně nižší minimum pouze v Litvě, Maďarsku, Bulharsku a  Rumunsku.

Vývoj minimální mzdy v ČR

RokMinimální mzdaNárůst v Kč
2003 6200 Kč -
2004 6700 Kč 500 Kč
2005 7185 Kč 485 Kč
2006 7570 Kč 385 Kč
2007 8000 Kč 430 Kč
2008-2013 8000 Kč -
2014 8500 Kč 500 Kč
2015 9200 Kč 700 Kč
2016 9900 Kč 700 Kč
2017 11000 Kč 1100 Kč

Obavy firem: Bude se propouštět?

Firmy se stejně jako při předchozích úpravách údajně bojí toho, že budou muset propouštět zaměstanance, řada z nich dokonce vyjádřila obavy z existenčních potíží.

Podle ředitele odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislava Minčiče budou některé podniky odvracet krach právě propouštěním či tím, že odmítnou zaměstnávat lidi v řádním pracovním pomeru, ale dají jim práci v rámci švarcsystému.

Odbory argumenty zaměstnavatelů odmítly. „Na sousedním Slovensku je minimální mzda vyšší momentálně o 40 eur a firmy nepropouštějí ani nekrachují,“ prohlašuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Tradičním argumentem odborů je i to, že platové minimum musí být výrazně vyšší než hranice chudoby, která je aktuálně zhruba na 10 200 korunách.

Dlouhý: Ekonomice to škodí

Poněkud příkřejší je ve svém komentáři k vládní politice prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Proces navyšování mezd se navíc neopírá o relevantní data a neobsahuje věrohodné analýzy budoucích dopadů na zaměstnanost. Vnější zásahy v této oblasti jsou pro české hospodářství škodlivé,“ říká.

Některých firem se zvýšení vůbec nedotkne, protože osoby s minimálními příjmy vůbec nezaměstnávají, ale jiné mají mnoho zaměstnanců s minimální mzdou. V důsledku regulace tak může dojít k podvázání možnosti firem nabírat nové lidi a v horším případě i k jejich propouštění,“ doplnil šéf Komory.

Vzhledem ke kondici hospodářsvtí navíc podle Vladimíra Dlouhého budou zaměstnavatelé zvyšovat platy v roce 2017 i bez regulatorních zásahů státu, a to o až o pět procent.

Navýšení může způsobit problém v sektorech jako pohostinství a ubytování, kde je vyšší podíl osob pobírajících minimální mzdu. Pro podnikání v restauracích vidím stoupající minimální mzdu jako vážnější bariéru než zavedení EET," upozorňuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL se nicméně ve svém programovém prohlášení zavázala, že minimální mzdu postupně zvýší až na 40 procent průměrného výdělku v Česku, což by se při stejném tempu mohlo podařit už v roce 2018.

Co si o zvýšení minimální mzdy zaměstnavatelé a Svaz průmyslu a dopravy se dočtete zde.

Autor: Jakub Procházka

Převzato z portálu www.businessInfo.cz.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit