Analýza pracovních pozic nabízených na úřadech práce ukázala, že firmy hlavně hledají pracovníky s nízkou kvalifikací. Tým makroekonomů z ČSOB zkoumal 60 tisíc pracovních nabídek. Údajně nebude možné pracovní místa zaplnit, jsou málo placená.
Nezaměstnanost v České republice se dostala na nejnižší úroveň v Evropské unii. Ekonomika roste a prostřednictvím pracovních úřadů nabízejí zaměstnavatelé nejvíc volných pracovních míst za posledních jedenáct let. Analýza ekonomů z ČSOB ale ukázala, že většinu těchto pozic nebude možné obsadit, pokud firmy nebudou ochotny dál zvyšovat nabízené platy.
Ekonomové z Československé obchodní banky zkoumali asi 60 tisíc ze 136 tisíc volných míst, nabízených uchazečům na pracovních úřadech. Podle úřadů práce zaměstnavatelé v současnosti nejvíc hledají pomocné pracovníky, řidiče, stavební dělníky, kuchaře nebo pracovníky ostrahy. Zájem je také o svářeče, nástrojáře a seřizovače strojů. V listopadu byla tuzemská míra nezaměstnanosti 4,9 procenta, nejnižší za osm let.
"Náš závěr je takový, že tato místa zůstanou neobsazená vzhledem k současnému zájmu ze strany nezaměstnaných. Jsou to místa, která jsou v nabídce dlouhodobě, jsou dlouhodobě neobsazená a vzhledem k tomu, že nabízejí velmi nízkou mzdu, tak například bez dovozu pracovníků třeba z Ukrajiny jsou víceméně neobsaditelná," řekl HN ředitel analytického týmu ČSOB Petr Dufek.
Růst mezd příští rok zrychlí
Analýza také ukázala, že největší zájem je o profese s nízkou kvalifikací. Ze zkoumaných 60 tisíc nabídek je největší poptávka po pomocných pracovnících ve výrobě (téměř 8 tisíc pozic), pak po montážních dělnících (7,2 tisíce pozic), po kovářích (6,6 tisíce) a řidičích (6,4 tisíce). Velkou skupinou pracovníků, které firmy hledají, jsou také lidé na ostrahu objektů (5,9 tisíce). U těchto profesí jsou firmy nejvíce nuceny zvyšovat nabízené platy. Jen za první polovinu roku rostly platy nabízené pomocným dělníkům o jedenáct procent. U prodávajícího personálu rostly například o devět procent a u automechaniků o sedm procent. Platy svářečů rostly o šest procent.
Růst těchto platů se bude zrychlovat i příští rok, protože právě o tyto profese firmy bojují i tím, že si pracovníky vzájemně přetahují.
"Přetahovaná letos probíhá hlavně na těch nejnižších pozicích, tam vidíme největší nárůsty platů," řekl Dufek. "I když tady máme 300 tisíc nezaměstnaných a i když většina z nich má jen základní vzdělání a teoreticky by se na manipulační dělníky hodila, myslím, že s velkou částí těchto lidí počítat nemůžeme." Naráží tím na skutečnost, že část těchto lidí je bez práce dlouhodobě a jejich návrat do pracovního režimu by byl pro ně těžký. Část z nich by se také musela vzdát sociálních příspěvků, například na bydlení, a s nízkým platem by si ve výsledku nepolepšila.
Na opačném konci nabízených pracovních příležitostí jsou pozice pro velmi specializované odborníky z oboru informačních technologií a tam už je podle Dufka potenciál volné pracovní síly vyčerpán.
Analytický tým ČSOB odhaduje letošní nominální růst platů kolem 4,3 procenta a 5 procent příští rok. V letošním třetím čtvrtletí rostly tuzemské platy o 4,5 procenta, na průměrných více než 27 tisíc korun.
Firmy lákají zaměstnance
Na nedostatek pracovních sil firmy reagují různě. Telekomunikační společnost O2 například letos převedla externí pracovníky svých call center na zaměstnanecký poměr. Šlo o asi 700 lidí. Podle ředitele pro lidské zdroje Ctirada Lolka to sníží fluktuaci a uspoří náklady na nové nábory a zaškolování.
Výrobce nemocničních lůžek Linet zase zkouší dovézt z Ukrajiny svářeče, které nutně potřebuje pro svoji novou výrobní linku v Želevčicích u Slaného. Ta má být otevřena v lednu. "Tuto variantu jsme konečně rozjeli. Ale na to, jak se vláda chlubí, že nám pomůže, to zatím jde pomalu," řekl HN tento měsíc generální ředitel Tomáš Kolář. "Máme za sebou prvních třicet náborů a vypadá to, že to půjde. Je to velká administrativa a hodně byrokracie."
Automobilka TPCA v Kolíně ke mzdě nabízí příspěvek na dopravu do výše dvou tisíc korun měsíčně nebo možnost zažádat o městský byt. Světový on-line prodejce Amazon láká zaměstnance na hrazené obědy, pět týdnů dovolené a dopravu do práce zdarma. "Spoje zdarma využívá 97 procent našich zaměstnanců a hlavně lidé z Ústeckého kraje, odkud denně vypravíme 50 autobusů. Sami by bez nich nedojížděli," řekl HN mluvčí Amazonu Karel Taschner. Řetězec Billa nabízí svým pracovníkům dotované stravování a odměny za pracovní výročí.
Vývoj mezd hraje do karet ČNB
Růst platů je také faktor, který podporuje i Česká národní banka. Pomůže totiž růstu spotřebitelských cen a umožní dostat inflaci na dvouprocentní úroveň, kterou banka považuje za zdravou pro ekonomiku. To zároveň umožní bance ukončit umělé oslabování koruny. Potvrzuje to i Petr Dufek: "Trend růstu mezd bude pokračovat i v roce 2017, avšak bude doprovázený i vyšší inflací. Ta nakonec umožní ČNB konečně uvolnit korunu z kurzového systému zavedeného v roce 2013."
Hlasy vyzývající podniky k rychlejšímu růstu mezd se v Česku ozývají nejen ze strany ČNB a odborů, ale i ze strany politiků. Pro premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku bude podpora růstu mezd pravděpodobně jedním z hlavních témat před podzimními parlamentními volbami.
Převzato z: www.ihned.cz.
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-