V lednu v Česku mírně přibylo nezaměstnaných. Jde ovšem zřejmě jen o sezonní výkyv. Ve srovnání s loňským prvním měsícem roku je lidí, kteří nemají práci, o desítky tisíc méně. V rámci EU zůstává Česká republika zemí s nejnižší nezaměstnaností.
K 31. lednu 2017 evidoval Úřad práce ČR více než 389 tisíc uchazečů o volné místo, což je nejnižší číslo od roku 2008. Loni v lednu nemělo práci více než 465 tisíc lidí. Nezaměstnanost stoupla z prosincových 5,2 na 5,3 procenta. Volných pracovních míst je v tuzemsku aktuálně téměř 136 tisíc.
„V lednu roste nezaměstnanost pravidelně a ani letos tomu nebylo jinak. Dochází totiž k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet lidí, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
„Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích ale dokázaly sezónní vlivy téměř vyrovnat,“ komentuje stávající trend Sadílková.
Nejnižší nezaměstnanost evidovali na konci ledna v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (1,8 %), Praha-západ a Mladá Boleslav (2,8 %). Nejvíce lidí bez práce je tradičně na Karvinsku (10,4 %), Mostecku (10,1 %) a v okresech Bruntál a Jeseník (shodně 9,4 %).
Kde hledat práci?
Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, stavební a montážní dělníky, kuchaře, uklízeče, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo nástrojáře. V plném proudu je také zimní sezóna v horských střediscích. V řadě z nich tak nezaměstnanost prakticky zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Tamní zaměstnavatelé hledali ve větší míře trenéry a instruktory lyžování, obsluhu vleků nebo pracovníky v hotelových provozech.
Zdroj: ÚP ČR
Tradičně velká poptávka je po technických profesích, a to napříč všemi obory. Firmy se nadále potýkají s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, což může postupně vést k omezování výroby a především k tlaku na růst mezd.
„Pro Úřad práce ČR je prioritou motivovat uchazeče o zaměstnání k tomu, aby se snažili zvýšit si příjem především vlastní prací. Tedy aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu,“ upozorňuje Kateřina Sadílková.
„Míra nezaměstnanosti se nadále pohybuje na tak nízkých úrovních, že prakticky není kde brát. Očekávám proto tlak na růst mezd, snahu firem najímat pracovníky i ze zahraničí a investice do technologií, které umožní částečně nahradit lidskoupráci,“ komentuje současný stav odbornice na řízení lidských zdrojů poradenské společnosti PwC ČR Andrea Linhartová-Palánová.
Podle průzkumu PwC plánuje více než polovina ředitelů významných firem v ČR zvyšovat stavy zaměstnanců. Zhruba čtvrtina dotázaných chce minimálně zachovat stávající počty.
„V únoru a dalších měsících nás česká opačný vývoj ve vývoji nezaměstnanosti, než jsme viděli během prosince a ledna. Vzhledem k pozitivním sezonním faktorům bude nezaměstnanost postupně klesat a během jarních měsíců ukazatel podílu nezaměstnaných osob zamíří zpět pod hladinu pěti procent. Nůžky mezi počtem nezaměstnaných a nabízenými pracovními místy se budou dále zavírat,“ domnívá se analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz
Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-