Hospodářský růst v Česku byl ve třetím čtvrtletí nejrychlejší za poslední dva roky. Ekonomika přidala meziročně pět procent. Oproti předchozímu čtvrtletí posílila o 0,5 procenta. V příštím roce už má tempo růstu zpomalit. Důvodem je mimo jiné i to, že firmy narážejí na trhu práce na stále citelnější nedostatek zaměstnanců.

Tuzemská ekonomika se blíží svému současnému maximu. Ve třetím čtvrtletí zrychlila podle předběžných údajů statistického úřadu meziroční růst na pět procent. Jde o nejvyšší tempo za poslední dva roky, které navíc Česko řadí mezi premianty Evropské unie. "Pokud pomineme rok 2015, který byl výjimečný z titulu dočerpávání evropských fondů, vykáže letos Česko nejrychlejší růst HDP za posledních 10 let," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

O moc dál už se ale hospodářský růst neposune. Firmy podle ekonomů stále více narážejí na vyprázdněný trh práce, na kterém nejsou zaměstnanci pro plnění nových zakázek. Volných míst je nyní v Česku téměř 210 tisíc, více jich nikdy nebylo. "Podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky označují za bariéru dalšího rozvoje. Postupně se proto snaží nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Právě vyšší investice firem byly jedním z důvodů, proč ekonomika ve třetím čtvrtletí překonala odhady analytiků. Počítali s tím, že poprvé po čtyřech letech ve srovnání s předchozím kvartálem klesne, nakonec ale vzrostla o 0,5 procenta. "Investiční aktivita oživila i ve složce,ostatní budovy a stavby', kde doposud pokulhávala, takže roste bez výjimky ve všech základních kategoriích," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Za svůj silný růst však ekonomika vděčí nejen investicím. Ačkoli statistici zveřejní podrobné informace o struktuře HDP až prvního prosince, je jasné, že hlavním tahounem hospodářství zůstává nadále spotřeba domácností. Tu nyní podporují především rostoucí mzdy, které ve druhém čtvrtletí rostly po započtení inflace o 5,3 procenta − nejrychleji za posledních více než 10 let.

K nad očekávání rychlému růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí přispělo také to, že se exportéři zatím bez větších potíží vyrovnávají s více než pětiprocentním posílením koruny vůči euru od dubnového ukončení devizových intervencí ČNB. Přebytek zahraničního obchodu se sice od začátku roku meziročně snížil o necelých 10 procent, stále však dosahuje 139 miliard korun.

Posilující měna však může být podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka do budoucna pro vývozce problém, protože bude vytvářet tlak na snižování jejich marží. "Proti tomuto riziku se sice některé firmy pojistily, přesto dlouhodobé zpevňování měny může české ekonomice snižovat konkurenceschopnost," uvedl Křeček.

Silnější měna naopak vyhovuje centrální bance, která se snaží krotit zrychlující inflaci podporovanou právě růstem ekonomiky a mezd. ČNB letos už dvakrát zvýšila úrokové sazby, aby přiměla domácnosti a firmy více spořit a méně utrácet. Guvernér centrální banky Jiří Rusnok navíc na začátku listopadu uvedl, že rozhodnutí o dalším růstu úroků může přijít na jakémkoli z příštích zasedání, bude-li to třeba.

Nejnovější data o silném růstu HDP přesto podle ekonomů nepřimějí centrální banku zvyšování sazeb urychlit. Na rozdíl od analytiků totiž ve své prognóze s pětiprocentním meziročním růstem ve druhém čtvrtletí počítala. "Údaje o HDP jsou zcela v souladu s předpoklady centrální banky a v tomto ohledu by neměly vést k posunu v uvažování bankovní rady," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Počítá proto s tím, že ČNB v prosinci sazby nezmění a s jejich dalším zvýšením vyčká až na příští rok

Také podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše bude ČNB v prosinci opatrná. "Centrální bankéři mají strach, že by urychlením růstu sazeb mohli dát trhu nepatřičný signál, že budou měnovou politiku zpřísňovat agresivněji. To by korunu mohlo poslat nebezpečně rychle vpřed. Raději budou ekonomiku ochlazovat postupně podle scénáře narýsovaného prognózou tak, aby ji nemuseli zase za chvíli zbytečně oživovat," uvedl Bureš. Také podle něj tak porostou sazby znovu až v únoru.

V té době už by mělo tempo růstu české ekonomiky zpomalovat. "Nová data z ekonomiky zvyšují náš odhad pro letošní celoroční růst na 4,5 procenta. Příští rok hospodářský růst pravděpodobně mírně zpomalí. Podle nás však dosáhne stále slušných 3,6 procenta. Podporovat ho i nadále bude domácí spotřeba a silná investiční aktivita," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Zdroj: www.ihned.cz 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit