Začalo totiž platit, že první tři dny nemoci jsou zdarma. Na sto tisíc zaměstnaných připadlo ještě v roce 2007 přes šedesát tisíc lidí, kteří byli v průběhu roku doma na pracovní neschopnosti. Když od roku 2008 přestaly pojišťovny proplácet první tři dny nemocenské, kleslo vyplácení dávek na téměř polovinu.
Počet marodů zůstává od té doby poměrně stabilní. Loni se podle údajů zdravotních pojišťoven počet nemocných zvýšil jen o něco málo, zhruba o tři procenta. Vyrovnaná úroveň ale nemusí zůstat navždy. „Dosud převládal trend snižování nemocnosti pracující populace,“ upozorňuje hlavní ekonom společnosti Delloite David Marek. „Se stárnutím populace a zvyšováním průměrného věku zaměstnanců se tento trend může ale zastavit, případně otočit,“ varuje ekonom.
Co se ale zvýšilo, to je průměrně promaroděný čas. Ještě před rokem 2008 strávil nemocný v pracovní neschopnosti 35 dní. Od roku 2009 se pak nemocenská prodloužila o takřka dva týdny. Vinu na skokovém růstu mělo největší měrou právě zrušení proplácení prvních tří dnů nemoci. Češi si v současnosti vybírají pracovní neschopnost v trvání od osmi dnů do dvou týdnů. Víc nemocenských dávek vyplácejí pojišťovny ženám. Je to především proto, že se do toho počítají nejrůznější potíže spojené s těhotenstvím, tedy i porod a šestinedělí. Déle než měsíc, a to až čtvrt roku, zůstávají doma nebo v nemocnici lidé nad padesát let.
Současně ubyly krátkodobé nemoci. Lidé je v posledních letech totiž řeší především pomocí takzvaných sick days. Placené dny na léčení poskytuje jako extra benefit stále více zaměstnavatelů. Češi si často berou při nemoci dovolenou, která je na rozdíl od nemocenské placená celá.
Pracovní neschopnost
48 dnů trvala průměrná pracovní neschopnost českého zdravotního pojištěnce v roce 2009. Jednalo se o nejvyšší číslo v posledních deseti letech. Předloni marodil běžný Čech průměrně 48 dní.
Stát vyplácí na nemocenských dávkách stále víc peněz. Do nemocenského pojištění spadá kromě nemocí i mateřská dovolená a nově i „otcovská dovolená“.
* V roce 2016 vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení na nemocenské dávky bezmála 17 miliard korun.
* Nejčastěji jsou na neschopence řemeslníci, nejméně specialisté. Nejdéle jsou v pracovní neschopnosti manažeři.
* Co se regionů týče: nejméně stonají lidé v Praze, nejvíc na Zlínsku.
Zdroj: www.e-sondy.cz
-lhe-