Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že přece jen dostanou šanci na oddlužení. Poslanci přehlasovali veto Senátu a schválili novelu insolvenčního zákona. „Na oddlužení dosáhne celá řada lidí, která by na to jinak neměla šanci,“ řekl po hlasování ministr spravedlnosti Jan Kněžínek za ANO.

Pro novelu hlasovalo 181 ze 186 přítomných poslanců, tedy všechny strany. „Dlužníkům to otevírá cestu k osobnímu bankrotu,“ řekl bezprostředně po hlasování lidovecký poslanec Marek Výborný. Zákon ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

„Je to jeden z nejdůležitějších zákonů v tomto volebním období a je to skvělá zpráva. Povinností každého dlužníka bude zaplatit svému věřiteli alespoň tisíc korun měsíčně,“ uvedl Kněžínek.

„Insolvenční soud bude posuzovat úsilí dlužníka o poctivé vyrovnání se s jeho věřiteli nejen v průběhu trvání oddlužení, ale i při finálním rozhodování o tom, zda dlužník bude či nebude osvobozen od svých zbývajících dluhů,“ uvedl insolvenční správce Oldřich Řeháček z kanceláře Administrace insolvencí City Tower.

„Z pohledu věřitelů vnímáme jako nejzásadnější, že nebyla přijata takzvaná nulová varianta, která by dlužníkům automaticky odpouštěla dluhy bez ohledu na jejich snahu a výši splacené částky. Za daleko vhodnější považujeme schválené řešení, kdy dlužník na jednu stranu již nebude muset při vstupu do oddlužení prokazovat, že v horizontu 5 let zvládne splatit 30 procent dluhu, díky čemuž na oddlužení dosáhne větší množství osob, na druhou stranu však od nich stále požaduje alespoň určité minimální plnění, a především pak maximální úsilí splácet,“ řekl prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Pro měkčí přístup k dlužníkům bylo jen 62 poslanců

Ve hře byl totiž i návrh na úplné oddlužení po pěti letech, což navrhl Senát. „Půl milionu lidí je v dluhové pasti. Nepotřebujeme, aby někteří byli vyřazeni na okraj společnosti,“ hájit to šéf poslanců STAN Jan Farský.

„Nesměřuje to k tomu, abychom někomu marnotratně odpouštěli dluhy. Věřím, že se pomůže řešení závažného problému, se kterým se společnost potýká,“ uvedl senátor Marek Hilšer, který přišel do Sněmovny podpořit to, aby poslanci hlasovali pro senátní verzi nového insolvenčního zákona.

Vládní hnutí ANO to ale vidělo jinak. „Pokud bude schválena senátní verze, tak už se nebudou dluhy platit vůbec,“ varoval šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Zdrženlivá k možnosti úplného oddlužení byla od začátku i ODS.

Sněmovní verze je podle šéfa poslanců sociální demokracie Jana Chvojky méně vstřícná k dlužníkům tím, že budou muset v poměru jedna ku jedné zaplatit insolvenčnímu správci a věřiteli. „Uzavřelo by se to matkám samoživitelkám a seniorům. Jsme rádi, že Senát toto upravil,“ řekl před hlasováním Chvojka. Jan Birke, Petr Dolínek a Roman Onderka z ČSSD ale to, co šéf jejich poslaneckého klubu ocenil, nepodpořili a zdrželi se hlasování.

Nejen oni. Většina poslanců měla nakonec jiný názor než Chvojka či Farský a pro vstřícnější verzi k dlužníkům bylo jen 62 ze 184 přítomných. Nebyli pro to poslanci ANO, ODS, SPD, šest komunistů, tři sociální demokraté ani tři poslanci TOP 09.

Zdroj: www.idnes.cz 

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit