Kontrola odpracované doby může doznat zásadní změny a s ní i odměňování zaměstnanců. Zejména u těch lidí, kteří pracují mimo sídlo firmy − například na cestách nebo z domova. Soudní dvůr Evropské unie v úterý vynesl rozsudek, který zaměstnavatelům nařizuje přesnou evidenci pracovní doby bez ohledu na to, kde a kdy člověk práci vykonává. Mohlo by se to týkat například situace, kdy pracovník musí o víkendu z domova reagovat na e-mail od svého šéfa.
Soudní dvůr řešil spor španělské odborové centrály CCOO a pobočky Deutsche Bank ve Španělsku. Odboráři poukazovali na průzkum z roku 2016, že více než polovina práce přesčas není zaplacená. Soud následně vyhověl jejich požadavku, aby se vedla přesná evidence každého úkonu.
České právo už evidenci pracovní doby nařizuje. "Musí se evidovat začátek a konec odpracované směny, přesčas, noční práce nebo odpracovaná doba v době pracovní pohotovosti," uvedla advokátka Nataša Randlová, která se specializuje na pracovní právo.
Rozsudek ale zvyšuje tlak na kontrolu této evidence. "Vzhledem k velké mediální pozornosti se o povinnosti evidence dozvědí zaměstnanci a budou více využívat svoje právo do evidence pracovní doby nahlížet," uvedla advokátka společnosti KPMG Legal Barbora Cvinerová. Podobně to vidí i zdejší odbory. "Jednoznačně dojde k posílení možností kontroly dodržování zákonem stanovené délky odpočinku," řekl odborový předák Josef Středula.
Soudní dvůr Evropské unie zdůraznil, že zaměstnavatelé musí dodržovat zákonem stanovené volno mezi prací. V Česku zákon nařizuje nepřerušované jedenáctihodinové volno každý den a každý týden nepřetržitý odpočinek v délce 35 hodin. Ten sice může firma zkrátit na 24 hodin, následující týden ale musí rozdíl zaměstnanci kompenzovat delším volnem.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se k rozsudku nevyjádřilo. "Dokud se s ním úřad detailně neseznámí, nebude ho komentovat," uvedla mluvčí Kristýna Křupková.
Zaměstnavatelé výrok soudu označují za byrokratické nařízení. "Požadavek nepodporuje flexibilitu na trhu práce," uvedl Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy Hospodářské komory. Poukázal na to, že práce z domova je dnes velmi rozšířená a do budoucna bude ještě častější, zejména ve službách, které lze poskytovat po internetu. "Takový rozsudek pak může nabídku práce z domova činit pro zaměstnance méně atraktivní a populární," dodal Minčič.
V sousedním Německu vyvolal rozsudek bouřlivější reakci. Zaměstnavatelé jej označují za "políček do tváře". "Je to návrat do minulosti. Jsme proti tomu, aby se v jednadvacátém století zaváděly píchačky, které se přežily," cituje Spolkové sdružení zaměstnavatelských svazů (BDA) přední ekonomický deník Handelsblatt.
Podle BDA na přísnou evidenci odpracovaných hodin mohou doplatit zaměstnanci, jimž firmy umožňují pružnou pracovní dobu. "Na firmy se valí nová byrokratická vlna," míní expertka na pracovní právo Cornelia Marquardtová z mnichovské pobočky britské advokátní kanceláře Norton Rose Fulbright. Podle ní se v Německu léta osvědčuje model pracovní doby založený na vzájemné důvěře. "Díky němu jsme se mohli ve firmách zbavit píchaček a prosadil se jiný vztah k práci."
Kritika soudního rozhodnutí se ozývá také z byznysu provozovaného na internetu. "Především start-upy se nebudou řídit píchačkami, jako tomu bylo před 100 lety," zlobí se v Handelsblattu Florian Nöll, šéf Spolkového svazu německých start-upů.
Zdroj: www.ihned.cz