Do Česka bude moci za prací přicestovat až 40 tisíc Ukrajinců ročně. To je dvakrát víc než doteď. O novém limitu, který má platit od letošního listopadu, rozhodla vláda na své pondělní schůzi. České firmy mají o Ukrajince stále větší zájem především proto, že se jim na tuzemském trhu nedaří najít dostatek vhodných zaměstnanců.
"V březnu 2017 podaly firmy u Hospodářské komory 112 žádostí o pracovníky z Ukrajiny, letos v březnu to bylo už 297 žádostí," uvádí mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. I kvůli tomu se získání víz prodlužuje. Zatímco v únoru byla čekací doba na schůzku na konzulátu ve Lvově 93 dnů, aktuálně je to už 105 dnů. Žádost o polské pracovní povolení je přitom schválena za dva měsíce. Vyšší kvóty by proces měly zrychlit.
Podnikatelé, kteří budou chtít ukrajinského pracovníka zaměstnat, mu podle nařízení ministerstva zahraničí budou muset zaplatit alespoň 1,2násobek takzvané zaručené mzdy. Jedná se o minimální odměnu odstupňovanou podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Ze zákona by tak měli garantovanou vyšší mzdu než Češi (a jiné národnosti), v praxi ale pracuje za zaručenou mzdu dnes málokdo.
Za nápadem stojí především ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a zástupci odborů. Zaměstnanci z východu Evropy podle nich dlouhodobě berou za stejnou práci méně peněz než Češi.
Nápad kritizuje především Hospodářská komora, která v Česku zastupuje okolo 15 tisíc firem. Podle Dira jde o zvýhodňování Ukrajinců vůči ostatním pracovníkům. "Stejně tak by brzy mohli prosazovat, aby se speciálně Slovákům povinně snížilo mzdové ohodnocení, protože podle Českého statistického úřadu v tuzemsku pobírají naopak vyšší mzdy než Češi," říká.
Roční kvóta pro žadatele o pracovní kartu z Ukrajiny se původně měla zvýšit už v dubnu. Návrh nabral zpoždění hlavně kvůli sporu o požadavek na výši mezd pro Ukrajince a o dopady na rozpočet.
Kvůli dvojnásobnému počtu ukrajinských žadatelů o pracovní víza žádají ministerstva o stovku nových úředníků. Podle odhadů to jen letos bude stát přes 47 milionů korun, v příštím roce se náklady zvýší na 101 milionů. Peníze však stát získá především díky zvýšenému poplatku za podání žádosti o zaměstnaneckou kartu. Ten má od příštího roku narůst z 2500 korun na dvojnásobek, což zvýší příjmy rozpočtu o 102 milionů korun. Navrhuje to novela cizineckého zákona, kterou by příští týden měla schválit sněmovna.
Vláda před necelými třemi lety spustila takzvaný Režim Ukrajina, který má získávání víz zjednodušit. Podnikatel si na Ukrajině vyhlédne vhodného pracovníka a pak se obrátí na některou z podnikatelských organizací, která budoucímu pracovníkovi pomůže s papírováním a zajistí termín schůzky na konzulátu ve Lvově. To nebylo dříve tak jednoduché, s místy ve frontě se obchodovalo.
Firma, která chce do režimu vstoupit, musí splňovat řadu podmínek − třeba nesmí dlužit na daních či odvodech na sociální a zdravotní pojištění, Ukrajinci musí také zajistit ubytování. K povinnostem se nyní přidá i požadavek na garantovanou odměnu.o Česka bude moci za prací přicestovat až 40 tisíc Ukrajinců ročně. To je dvakrát víc než doteď. O novém limitu, který má platit od letošního listopadu, rozhodla vláda na své pondělní schůzi. České firmy mají o Ukrajince stále větší zájem především proto, že se jim na tuzemském trhu nedaří najít dostatek vhodných zaměstnanců.