Další zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let, které předloni schválila vláda Bohuslava Sobotky, jeho spolustraníci ze sociální demokracie razantně odmítají. S prolomením věkového limitu se ale možná nakonec ČSSD bude muset smířit, byť sedí ve vládě. Její koaliční partner ANO našel pro případnou změnu zákona podporu u opozičních stran. V souvislosti s tím se navíc rýsuje nový střet mezi ministryněmi financí Alenou Schillerovou (za ANO) a práce a so­ciálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD).

Z opozičních stran, jejichž odborníky na důchodovou problematiku HN oslovily, podporují zvyšování věku pro odchod do penze TOP 09 a piráti. Spolu s vládním ANO mají ve sněmovně většinu 107 hlasů. Největší opoziční strana ODS zatím váhá.

"Pokud bude vláda opravdu poslouchat odborníky a poctivě propočítávat, jaké jsou možnosti důchodového systému, dojde k tomu, že zastropování je neudržitelné," řekla HN místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Je to věc, o které jsme rozhodně schopni diskutovat," dodala.

O nutnosti zreformovat důchodový systém se v Česku mluví dlouho a opakovaně na to upozorňuje i Evropská komise. Problém je v tom, že stát na důchody vydává stále více peněz − příští rok to bude poprvé přes půl bi­lionu korun −, ubývá ale pracujících. Lidé se díky lepší zdravotní péči dožívají vyššího věku, takže v penzi stráví delší dobu než dříve. Zároveň se rodí méně dětí, takže příjmy důchodového systému budou klesat.

Pro srovnání: podle zprávy Evropské komise nyní na sto seniorů připadá 177 pracujících, kteří ze své mzdy odvádějí na důchody peníze. V roce 2060 se ale tento poměr téměř vyrovná, na sto penzistů má v té době pracovat jen 116 lidí.

Ministryně Schillerová proto hodlá zrušit to, že by lidé i v budoucnu odcházeli do důchodu nejpozději v 65 letech. "Už dnes víme, že okolo roku 2030, až začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, bude již demografické složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou," prohlásila ministryně Schillerová.

Naopak její vládní kolegyně Maláčová z ČSSD zrušení stropu 65 let dlouhodobě odmítá. "Zdá se mi, že by se některým jednoduše uvažujícím ekonomům líbilo, kdyby lidé odcházeli z práce rovnou do rakve. Ani náhodou," napsala před prázdninami na Twitter.

Schillerovou však ke snaze prolomit důchodový věk zastropovaný na 65 letech paradoxně přiměla čerstvá analýza, kterou v červnu dokončili podřízení Maláčové. Ti spočítali, že pozdější odchod do penze by byl jedním z řešení problému. Lidé by podle jejich propočtů měli v penzi strávit zhruba čtvrtinu života.

Ministryně financí proto nyní hodlá věk, kdy lidé získají na penzi nárok, nově navázat na očekávanou dobu dožití. Údaj pro jednotlivé ročníky počítá Český statistický úřad a jeho hodnota se postupně zvyšuje, například díky lepší zdravotní péči.

Lidé by tedy pracovali déle, čímž by do důchodového systému odvedli více peněz. Zároveň by kratší dobu dostávali důchod. Například pro dnešní pětadvacátníky by to znamenalo, že by se do penze dostali až v 67 letech, uvedli úředníci ministerstva práce ve zmíněné analýze.

Ministryně práce Maláčová však analýzu označuje pouze za informativní a důchodový věk kvůli ní zvyšovat odmítá. Ministerstvo financí naopak v připomínkách k analýze tvrdí, že vláda by měla dát Maláčové za úkol napsat novelu, která by věkový strop prolomila.

Schillerová HN řekla, že pravidla důchodového systému by měla mít co nejširší politickou podporu. "Aby se neměnila s každou nastupující vládou, jako se to stalo u takzvaného druhého pilíře," připomněla penzijní reformu vlády Petra Nečase (ODS).

Právě občanští demokraté se nyní ke snaze Schillerové prolomit věk odchodu do penze staví chladně. "Zvýšení věku není žádná reforma, která by dlouhodobě vyřešila problém důchodového systému," tvrdí poslanec Vojtěch Munzar.

Celkovou reformu má jako prioritu v programu i současná vláda. S kroky, jak zlepšit udržitelnost důchodového systému, chce Maláčová přijít na podzim. Například by mohl vzniknout státní penzijní fond, který by konkuroval soukromým společnostem. Maláčová také v lednu ustanovila komisi ze zákonodárců a odborníků, která se má zaměřit na spravedlivější rozdělování důchodů.

Zdroj: www.ihned.cz

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit